Komentarz walutowy 15.09.2016

Czwartek obfituje w ważne dla rynku walutowego wydarzenia. Dwa banki centralne podjęły decyzję o wysokości stóp procentowych. W tej samej sprawie, 21 września, obradować będzie FOMC, dlatego dzisiejsze dane zza oceanu mogą mieć duży wpływ na nastroje inwestorów w najbliższych dniach.

 

Ostania prosta przed posiedzeniem FOMC

Dane ze Strefy Euro nie spotkały się dziś z reakcją głównej pary walutowej, dla której najważniejsze były publikacje odnoszące się do gospodarki Stanów Zjednoczonych. To one mogły przyczynić się do wzrostu oczekiwań wobec decyzji FOMC na wrześniowym posiedzeniu w sprawie stóp procentowych. Najprawdopodobniej, tak się jednak nie stanie, ponieważ informacje napływające z USA okazały się słabsze od przewidywań. Wyczekiwany przez inwestorów wynik sprzedaży detalicznej wyniósł -0,3 przy prognozie 0,0%. Informacje te wsparły notowania euro, którego średnia wartość wyniosła dziś 1,12 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Lepsza kondycja złotego

Notowania złotego przybierają na sile, co jest związane z nastrojami globalnymi kumulującymi się wokół decyzji FOMC. Dzisiejsze, mieszane dane ze Strefy Euro również nie sprzyjały wspólnej walucie. Mimo, że inflacja konsumencka była zgodna z przewidywaniami, to negatywnie zaskoczył bilans handlu zagranicznego. Dla kursu tej pary ważniejsze okazały się jednak dzisiejsze dane z USA, które oddaliły szansę na wrześniową podwyżkę stóp procentowych, a to pozwoliło na wzrost wartości złotego względem euro, którego średni kurs wyniósł dziś 4,32 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar osłabiony danymi

Na opublikowane dziś dane, ustabilizowany w ostatnich dniach, dolar zareagował spadkiem. Do takiej reakcji przyczyniły się przed wszystkim niekorzystne wyniki sprzedaży detalicznej oraz wskaźnik inflacji obejmujący wszystkie towary, który zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym wyniósł 0,0% przy wcześniejszej prognozie 0,1%. Tym samym rynek nabiera przekonania, że nie dojdzie do zacieśniania polityki pieniężnej w USA w trakcie wrześniowego posiedzenia. Taka perspektywa wsparła waluty rynków wschodzących i sprawiła, że średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,84 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Bez zmian w polityce monetarnej

Osoby posiadające kredyt walutowy we frankach mogły dziś na moment wstrzymać oddech, ponieważ w szwajcarskim banku podejmowano decyzję w sprawie polityki monetarnej. Zgodnie z oczekiwaniami rynku stopy procentowe pozostały na dotychczasowym poziomie -1,25% do -0,25%, a to pozwoliło utrzymać, rozpoczętą wczoraj, tendencję spadkową franka. Para ta w najbliższym czasie może korzystać z fali globalnych nastrojów, jednak nie bez znaczenia dla polskiej waluty mogą okazać się jutrzejsze, krajowe dane o sytuacji na rynku pracy. Średnia wartość franka wyniosła dziś 3,95 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank szwajcarski, złoty
Źródło: bankier.pl

BoE podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Sierpniowe dane mówiące o kondycji gospodarki Wielkiej Brytanii wypadały lepiej niż oczekiwano, jednak można przypuszczać, że wraz ze zwycięstwem zwolenników Brexitu, oczekiwania inwestorów wobec odczytów mogły się zmniejszyć. Przedstawiony dziś wynik sprzedaży detalicznej w ujęciu miesięcznym wyniósł -0,2% przy prognozach -0,4, jednak sierpniowy odczyt równał się 1,9%. Mimo to przekonanie o braku reakcji ze strony BoE zdołało się utrzymać i dzisiejsza decyzja o pozostawieniu stóp procentowych na poziomie 0,25% nie zaskoczyła rynku. W związku z powyższym średni kurs funta wyniósł dziś 5,07 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
15.09.2016
Katarzyna Orawczak