KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

Równowaga finansowa - czym jest bilans płatniczy?

Równowaga finansowa – czym jest bilans płatniczy?

Wysoka pozycja ekonomiczna danego kraju, to jeden z najważniejszych aspektów wpływających na jego bezpieczeństwo i stabilność gospodarczą przejawiającą się zwiększeniem atrakcyjności inwestycyjnej danego obszaru, co przyciąga inwestorów gwarantujących intratne kontrakty. ... Czytaj całość
Beżowa Księga - przydatny do analizy ekonomicznej raport o stanie gospodarki USA

Beżowa Księga – przydatny do analizy ekonomicznej raport o stanie gospodarki USA

Beżowa Księga to specjalny raport o stanie gospodarki Stanów Zjednoczonych publikowany 8 razy w roku, na podstawie danych z 12 różnych dystryktów USA. Publikacja Beżowej Księgi następuje na 2 tygodnie ... Czytaj całość

Komentarz walutowy 15.09.2016


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Czwartek obfituje w ważne dla rynku walutowego wydarzenia. Dwa banki centralne podjęły decyzję o wysokości stóp procentowych. W tej samej sprawie, 21 września, obradować będzie FOMC, dlatego dzisiejsze dane zza oceanu mogą mieć duży wpływ na nastroje inwestorów w najbliższych dniach.

 

Ostania prosta przed posiedzeniem FOMC

Dane ze Strefy Euro nie spotkały się dziś z reakcją głównej pary walutowej, dla której najważniejsze były publikacje odnoszące się do gospodarki Stanów Zjednoczonych. To one mogły przyczynić się do wzrostu oczekiwań wobec decyzji FOMC na wrześniowym posiedzeniu w sprawie stóp procentowych. Najprawdopodobniej, tak się jednak nie stanie, ponieważ informacje napływające z USA okazały się słabsze od przewidywań. Wyczekiwany przez inwestorów wynik sprzedaży detalicznej wyniósł -0,3 przy prognozie 0,0%. Informacje te wsparły notowania euro, którego średnia wartość wyniosła dziś 1,12 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Lepsza kondycja złotego

Notowania złotego przybierają na sile, co jest związane z nastrojami globalnymi kumulującymi się wokół decyzji FOMC. Dzisiejsze, mieszane dane ze Strefy Euro również nie sprzyjały wspólnej walucie. Mimo, że inflacja konsumencka była zgodna z przewidywaniami, to negatywnie zaskoczył bilans handlu zagranicznego. Dla kursu tej pary ważniejsze okazały się jednak dzisiejsze dane z USA, które oddaliły szansę na wrześniową podwyżkę stóp procentowych, a to pozwoliło na wzrost wartości złotego względem euro, którego średni kurs wyniósł dziś 4,32 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Dolar osłabiony danymi

Na opublikowane dziś dane, ustabilizowany w ostatnich dniach, dolar zareagował spadkiem. Do takiej reakcji przyczyniły się przed wszystkim niekorzystne wyniki sprzedaży detalicznej oraz wskaźnik inflacji obejmujący wszystkie towary, który zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym wyniósł 0,0% przy wcześniejszej prognozie 0,1%. Tym samym rynek nabiera przekonania, że nie dojdzie do zacieśniania polityki pieniężnej w USA w trakcie wrześniowego posiedzenia. Taka perspektywa wsparła waluty rynków wschodzących i sprawiła, że średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,84 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Bez zmian w polityce monetarnej

Osoby posiadające kredyt walutowy we frankach mogły dziś na moment wstrzymać oddech, ponieważ w szwajcarskim banku podejmowano decyzję w sprawie polityki monetarnej. Zgodnie z oczekiwaniami rynku stopy procentowe pozostały na dotychczasowym poziomie -1,25% do -0,25%, a to pozwoliło utrzymać, rozpoczętą wczoraj, tendencję spadkową franka. Para ta w najbliższym czasie może korzystać z fali globalnych nastrojów, jednak nie bez znaczenia dla polskiej waluty mogą okazać się jutrzejsze, krajowe dane o sytuacji na rynku pracy. Średnia wartość franka wyniosła dziś 3,95 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank szwajcarski, złoty

Źródło: bankier.pl

BoE podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Sierpniowe dane mówiące o kondycji gospodarki Wielkiej Brytanii wypadały lepiej niż oczekiwano, jednak można przypuszczać, że wraz ze zwycięstwem zwolenników Brexitu, oczekiwania inwestorów wobec odczytów mogły się zmniejszyć. Przedstawiony dziś wynik sprzedaży detalicznej w ujęciu miesięcznym wyniósł -0,2% przy prognozach -0,4, jednak sierpniowy odczyt równał się 1,9%. Mimo to przekonanie o braku reakcji ze strony BoE zdołało się utrzymać i dzisiejsza decyzja o pozostawieniu stóp procentowych na poziomie 0,25% nie zaskoczyła rynku. W związku z powyższym średni kurs funta wyniósł dziś 5,07 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

15.09.2016 15:26
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000