Komentarz walutowy 15.10.2015

Nudny czwartek? Na pewno nie na rynku walutowym. Podczas dzisiejszej sesji nastąpiło umocnienie dolara wobec euro oraz złotówki. Zwyżka została zanotowana również na parze CHF/PLN.

 

Marne szanse na podwyżkę stóp w USA?

 
Tak wysoki poziom na otwarcie dzisiejszej sesji zawdzięczamy wczorajszym wynikom sprzedaży detalicznej oraz inflacji producenckiej w USA. Wynik obu wskaźników był bardzo słaby, co tylko wtórowało wypowiedziom przedstawicieli Fedu, którzy co raz bardziej opowiadają się za odsunięciem terminu podwyżki stóp procentowych. Sygnały wskazujące na osłabienie amerykańskiej gospodarki powodują deprecjacje dolara. Wielu uczestników handlu na rynku walutowym uważa, że Fed przegapił moment, w którym mógł dokonać zmian w polityce monetarnej USA. Po dzisiejszej publikacji inflacji CPI niestety, ale pozostali członkowie Rezerwy Federalnej mogą również zmienić ton swoich wypowiedzi, które z pewnością wpłyną na rynek finansowy. Notowania pary EUR/USD poruszały się dziś blisko wartości 4,15 tylko przez pierwszą część sesji. Wsparciem dla dolara okazały się słowa jednego z członków EBC, według którego bank rozminął się z celem inflacji. Te informacje przyczyniły się do zejścia pary EUR/USD do poziomu 1,1436. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 1,14 EUR.

Na EUR/PLN silne fale

 
Złotówka podczas dzisiejszej sesji osłabiła się wobec euro, jednak nie tak mocno jak w poniedziałek. Dzisiejsze notowania były za to mocno falujące – spadek do poziomu 4,2179 a następnie zwyżka do 4,2286. W pewnym stopniu przyczyną wahań na parze EUR/PLN był również przeciągający się skandal spalinowy Volkswagena, który poniósł i jeszcze poniesie ogromne straty finansowe. Podczas jutrzejszej sesji zapoznamy się z kilkoma ważnymi danymi makro dla Strefy Euro oraz złotówki, dlatego równie silna zmienność na powyższej parze może wystąpić na zakończenie tygodnia. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,22 PLN.

Dolar zyskuje wobec złotówki

Wczorajszy spektakularny spadek dolara na parze ze złotówką dziś został już odrobiony w połowie. Dynamika zmian na parach związanych a amerykańską walutą jest w ostatnim czasie bardzo duża. Im bliżej posiedzenia Rezerwy Federalnej, tym rynek niespokojniej reaguje na wszelkie newsy. Dziś otrzyma kolejny „zastrzyk” w postaci wystąpień dwóch przedstawicieli Fedu, tym razem z Nowego Jorku, St. Louis i Cleveland. Będą mieli zapewne sporo do powiedzenia po wcześniejszej publikacji danych dotyczących inflacji konsumenckiej w USA. Podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym średni kurs dolara wyniósł 3,69 PLN.

Frank szwajcarski tańczy w rytmie wystukiwany przez globalny rynek

Frank szwajcarski przebił dziś wartość 3,89 która niestety może otworzyć drogę do dalszej zwyżki na parze ze złotówką. Kurs CHF/PLN w ostatnim czasie jest w największym stopniu zależny od czynników ogólnoświatowych, to one wyznaczają kierunek notowań. Niezauważalne są zmiany po publikacjach makroekonomicznych zarówno dla złotówki jak i CHF. Niepewność inwestorów związana z plotkami o wprowadzeniu kolejnego programu luzowania ilościowego przez EBC oraz oddalenie terminu podniesienia stóp procentowych w USA powoduje nieustannie ucieczkę w szwajcarską walutę. Średnia wartość CHF wyniosła dziś 3,88 PLN.

 

15.10.2015
Trześniowski