Komentarz walutowy 16.02.2016

Wtorkowa sesja miała dość ciekawy przebieg. Nastrój na rynku walutowym uległ znacznej poprawie po doniesieniach o osiągnięciu porozumienia Rosji z państwami kartelu OPEC.

Porozumienie Rosja – OPEC

Dzisiejsza sesja była zdominowana przez dwa wydarzenia. Pierwsze to wczorajsze wystąpienie prezesa EBC Mario Draghiego, które uczestnicy rynku cały czas analizują i próbują wyciągnąć jakieś wnioski. Uczestnicy rynku oczekują, że przewodniczący Europejskiego Banku Centralnego podczas marcowego posiedzenia dokona kolejnej obniżki stopy depozytowej oraz przebuduje dotychczasowy program luzowania ilościowego. Drugie to rzekome porozumienie na linii Rosja i kraje OPEC (Arabia Saudyjska, Wenezuela, Katar).  Podczas dzisiejszego spadania przedstawicieli tych państw zapadła decyzja o „zamrożeniu” wydobycia ropy naftowej na styczniowym poziomie. Ma to pomóc w ustabilizowaniu rynku. W pierwszej chwili ceny czarnego złota poszły w górę, a następnie powróciły do poziomu z otwarcia sesji. Średni kurs euro podczas wtorkowej sesji wyniósł 1,11 USD.

EUR/USD

średni kurs dolara w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

Powrót do 4,40

Po stabilnym poniedziałku przyszedł czas na wzrostowy wtorek. Euro umocniło się względem złotego o ponad 2 grosze. Przyczyną tego zapewne nie był opublikowany dziś indeks instytutu ZEW, który wypadł w prawdzie lepiej od oczekiwań, dużo gorzej w ujęciu kilkuletnim. Od 2014 roku była to najniższa wartość. Na lokalnym rynku oprócz przepychanek słownych na temat powodzenia i szkodliwości projektu przewalutowania kredytów walutowych został przedstawiony plan rozwoju naszej gospodarki na najbliższe lata. Jednym z założeń jest doprowadzenie do wzrostu inwestycji o około bilion złotych. Dziś średni kurs euro wyniósł 4,40 PLN.

EUR/PLN

średni kurs euro w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

Dolar korzysta z poprawy nastrojów

Poprawa atmosfery na rynku ogólnoświatowym wpływa na umocnienie dolara. Podczas dzisiejszej sesji para USD/PLN wzrosła z poziomu 3,92 do 3,94. Amerykańskiej walucie wystarczył jeden dzień odpoczynku od handlu na rynku walutowym, aby powróci w pełni sił. Podczas dzisiejszej sesji istotne dla inwestorów może być wystąpienie przedstawiciela Fedu z Filadelfii Patricka Harkera. W obecnej sytuacji panującej na rynku dla inwestorów będzie cenny każdy sygnał zaprzeczający lub potwierdzający kolejną podwyżkę stóp procentowych w USA. Średni kurs amerykańskiej waluty wyniósł dziś 3,94 PLN.

USD/PLN

kurs dolara w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Niezdecydowany frank szwajcarski

Frank szwajcarski to waluta, która w dalszym ciągu cieszy się dużym zainteresowaniem, mimo swojego przewartościowania. Podczas dzisiejszej sesji ponownie umocniła się wobec złotego i dotarł blisko wartości 4,00. Notowania CHF/PLN w kolejnych dniach pozostaną pod wpływem czynników ogólnoświatowych oraz danych makro z polskiego rynku, których w tym tygodniu mamy dość sporo. Średni kurs franka wyniósł 3,99 PLN.

CHF/PLN

kurs franka w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

16.02.2016
Trześniowski