Komentarz walutowy 16.06.2016

Czwartek był zdecydowanie najciekawszym dniem na rynku walutowym. W prawdzie ani angielski, ani szwajcarski bank centralny nie zmienił poziomu stóp procentowych, ale komentarz ich przedstawicieli spowodowały spore wahania franka i funta. Na głównej parze walutowej nastąpiła nieoczekiwana zmiana kierunku notowań.

Dolar nieoczekiwanie odzyskuje przewagę

Dzisiejsza sesja przyniosła nieoczekiwaną zmianę kierunku notowań na głównej parze walutowej. Dolar umocnił się wobec euro bez żadnych informacji o danych makro, czy wypowiedziach członków Fedu. Takie zjawiska mogą być coraz częściej widziane w związku ze zbliżającym się referendum w Wielkiej Brytanii. Kurs EUR/USD z poziomu 1,12 zszedł do 1,11. Być może popołudniowa publikacja inflacji CPI oraz liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych pomoże amerykańskiej walucie trwale utrzymać się na tym poziomie. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,11 USD.

EUR/USD

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Nowy szczyt na EUR/PLN

Euro osiągnęło dziś poziom ostatni raz widziany na początku tego roku. Przekroczenie dotychczasowej bariery 4,45 otwiera wspólnej walucie drogę do kolejnego poziomu, którym jest 4,50. Taką też wartość najczęściej wymieniają analitycy w sytuacji, gdy nastąpi Brexit. Dzisiejsza publikacja danych o inflacji ze Strefy Euro wykazała lekkie cofnięcie się deflacji, co na pewno było w pewnym stopniu przyczyną umocnienia się wspólnej waluty. Średni kurs euro wyniósł dziś 4,43 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Dolar mocno w górę

Pierwsza część dzisiejszej sesji na parze USD/PLN nie wskazywała na to, że dolar tak wyraźnie umocni się wobec złotego. Prawie 7 groszowe umocnienie to bardzo dużo jak na jeden dzień. Rynek walutowy w ostatnich dniach rządzi się własnymi prawami. Inwestorzy powinni przygotować się na podwyższoną zmienność w notowaniach zwłaszcza, że do referendum w Anglii został już tylko tydzień. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,98 PLN.

USD/PLN

kurs USD, kurs dolara

Źródło: biznes.pl

Frank niebezpiecznie przekracza granicę

Kolejny poziom na parze CHF/PLN został przebity. Kurs franka przekroczył dziś poziom 4,11, który tym samym przebił styczniowe maksimum. Taką wartość ostatni raz widzieliśmy chwilę po tym jak SNB podjął decyzję o uwolnieniu stabilnego kursu CHF. Zagrożenie Brexitem wpływa negatywnie na atmosferę na rynku. Podczas dzisiejszego posiedzenia SNB, które zakończyło się pozostawieniem stóp procentowych na dotychczasowym poziomie prezes banku zapewnił, że w razie konieczności będą podejmowane interwencje, w celu osłabienia mocno przewartościowanego franka. Niestety jak na razie tych działań nie widać. Średni kurs franka wyniósł dziś 4,11 PLN.

CHF/PLN

kurs franka, kurs CHF

Źródło: biznes.pl

Zagrożenie Brexitem wzrasta, a funt się umacnia

Po środowej stabilizacji przyszedł czas na wyznaczenie kierunku notowań. Większość inwestorów nie spodziewała się jednak umocnienia funta. Dzisiejszy skok z poziom 5,56 do 5,62 był zaskoczeniem, ponieważ narastające napięcie na rynku w związku z przyszłotygodniowym referendum powinno raczej osłabić brytyjską walutę. Dziś Bank Anglii ogłosił decyzję w sprawie stóp procentowych, które postanowił pozostawić na dotychczasowym poziomie. Opublikowany dziś wynik sprzedaży detalicznej okazał się dużo lepszy od oczekiwań, co początkowo nie wpłynęło na funta. W najbliższych dniach należy przygotować się na zwiększoną zmienność w notowaniach walut, która nie zawsze będzie miała rozsądne wyjaśnienie. Średni kurs GBP wyniósł dziś 5,61 PLN.

GBP/PLN

kurs GBP, kurs funta

Źródło: biznes.pl

16.06.2016
Aniela Agopsowicz