Komentarz walutowy 16.11.2015

Poniedziałkowa sesja na rynku walutowym otworzyła tydzień istotnych publikacji danych makroekonomicznych zarówno dla dolara jak i złotego. Główna para walutowa zanotowała lekki wzrost. Była to jednak tylko chwilowa słabość dolara.

 

Spokojna sesja amerykańskiej waluty

 
Dzisiejszy start EUR/USD był z dość niskiego poziomu. Tuż po otwarciu nastąpił spadek do wartości 1,0680. Rynek w ten sposób prawdopodobnie zareagował na piątkowy zamach terrorystyczny we Francji. Przez następną część dnia główna para walutowa poruszał się w granicy 1,07. Jak widzimy dolar cały czas pozostaje w pobliżu najmocniejszych poziomów od ponad pół roku wobec koszyka walut. Dziś kalendarium makroekonomiczne dla USA nie zawierało żadnych ważniejszych publikacji. Większe zainteresowanie inwestorów wzbudzą jutrzejsze dane dotyczące inflacji konsumenckiej oraz produkcji przemysłowej. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 1,07 EUR.

Euro stabilnie – a mogłoby być gorzej

 
Początek poniedziałkowej sesji na parze EUR/PLN był bardzo zmienny. Do wahań kursu przyczyniły się wydarzenia z piątkowej nocy w Paryżu. Rynek walut już wtedy był zamknięty, gdyby zamach terrorystyczny wydarzył się w środku tygodnia w godzinach handlowych zmiany zapewne byłyby dużo większe. Euro początkowo wzrosło do 4,24 jednak po publikacji danych dotyczących inflacji konsumenckiej, która nie do końca była zadowalająca, jego wartość spadła do 4,23. Opublikowany wskaźnik inflacji bazowej dla Polski okazał się zgodny z oczekiwaniami, co niestety nie pomogło w dalszym umocnieniu złotego. Średnia wartość wspólnej waluty wyniosła dziś 4,23 PLN.

Spore wahania dolara

Na parze USD/PLN podczas dzisiejszej sesji było zauważalne spowolnienie aprecjacji dolara. Początek notowań był bardzo wysoki – blisko 3,96. Następnie nastąpił spadek do 3,93 i odbicie z powrotem do poziomu wyjścia. Złoty umocnił się nieznacznie do dolara po publikacji zgodnych z prognozą wskaźników o inflacji bazowej. Inwestorzy powoli swoje transakcje ustawiają pod grudniowe posiedzenie Fed, na którym prawdopodobnie zostanie podjęta decyzja o podwyżce stóp procentowych. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,95 PLN.

Szwajcarska waluta cały czas wysoko

Notowania pary CHF/PLN również nie obeszły się bez wahań. Kurs franka poruszał się dziś w przedziale 3,9144 – 3,9313. Szwajcarska waluta aktualnie jest otoczona czynnikami charakteryzującymi się silnym wpływem. Z jednej strony wydarzenia ogólnoświatowe – zamach terrorystyczny, grudniowe posiedzenie Fedu, a z drugiej zaprzysiężenie nowego rządu i obietnice pomocy „frankowiczom” w trudnej sytuacji finansowej. Jeszcze kilka miesięcy temu analitycy zapewniali, że pod koniec roku frank będzie tańszy niż 3,89, natomiast dzisiejszy średni kurs franka wyniósł 3,92 PLN.

16.11.2015
Trześniowski