Komentarz walutowy 17.03.2016

Obraz rynku walutowego po decyzji Fedu uległ sporym zmianom, mimo że amerykański bank centralny nie zmienił wysokości stóp procentowych. Dolar osłabił się wyraźnie wobec euro i złotego. Nowe minimum osiągną również funt brytyjski za parze ze złotym.

Brak zmian w polityce monetarnej osłabia dolara

Wczorajsza decyzja Fed zdecydowanie osłabiła dolara wobec euro. J. Yellen widać w dalszym bardzo ostrożnie podejmuje decyzje. Dało się to zauważyć w uzasadnieniu braku podwyżki stóp procentowych. Decydenci banku centralnego widzą poprawę sytuacji amerykańskiego rynku pracy i innych elementów tamtejszej gospodarki, jednak warunki na rynku ogólnoświatowym są niesprzyjające. W związku z tym rynki finansowe tegorocznej zmiany w polityce monetarnej w Stanach Zjednoczonych mogą się spodziewać dopiero w czerwcu albo i nawet później. Dziś średni kurs euro wyniósł 1,13 USD.

EUR/USD

średni kurs euro w ekantor.pl

Źródło: biznes.pl

Wahania pary EUR/PLN

Złoty zmagał się dziś z silnymi wahaniami na parze z euro. Było to spowodowane publikacjami makro w Strefie Euro. Inflacja producencka wypadła praktycznie zgodnie z prognozami, natomiast bilans handlu zagranicznego nieznacznie gorzej od oczekiwań. Złoty czeka na dane z rodzimego rynku, z których najważniejsza będzie produkcja przemysłowa i budowlano-montażowa oraz wynik sprzedaży detalicznej. Średni kurs euro podczas dzisiejszej sesji wyniósł 4,28 PLN.

EUR/PLN

średni kurs euro w ekantor.pl

Źródło: biznes.pl

Gorszy dzień dolara

Czwartkowa sesja zdecydowanie nie była najlepsza dla dolara. Osłabił się on wobec złotego do poziomu, który ostatni raz notował w zeszłym roku, w październiku. Kurs USD/PLN osiągnął poziom 3,78 za sprawą wczorajszej decyzji Fedu, który póki co nie zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych. Dziś w kalendarium makro nie ma już nic, co mogłoby wesprzeć dolara, chyba, że liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych będzie zaskakująca, czego raczej inwestorzy się nie spodziewają. Dzisiejszy średni kurs Amerykańskiej waluty wyniósł 3,78 PLN.

USD/PLN

średni kurs dolara w kantorze internetowym

Źródło: biznes.pl

Notowania franka bez zmian

Dzisiejsza sesja dla pary CHF/PLN była jedną z ważniejszych. Szwajcarski Bank Narodowy podjął decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych. Tak jak i poprzednim razem nie zostały wprowadzone żadne zmiany, a komunikat po posiedzeniu był bardzo podobny do tego, który Thomas Jordan wygłosił poprzednio, z jedną zmianą. Prezes SNB podkreślił, że ich głównym celem jest wpływ na poprawę sytuacji gospodarczej kraju. Być może miało to związek z opublikowanymi danymi dotyczącymi inflacji producenckiej, która wypadła dość słabo. Kurs franka w momencie podania informacji o stopach procentowych zawahał się, a następnie wrócił do stabilnego poziomu 3,90 PLN.

CHF/PLN

dzisiejsze nototwania franka szwajcarskiego

Źródło: biznes.pl

Nowe minimum na parze GBP/PLN

Podczas dzisiejszej sesji funt dochodząc do poziomu 5,40 osiągnął nowe minimum na parze ze złotym. Taki poziom ostatni raz widzieliśmy w grudniu 2014 roku. Po osiągnięciu tej wartości nastąpiło odbicie do 5,43. Lekkie wahania dało się zauważyć po ogłoszeniu przez bank centralny Wielkiej Brytanii decyzji w sprawie stóp procentowych, które pozostawiono bez zmian. Średni kurs GBP wyniósł dziś 5,43 PLN.

GBP/PLN

średni kurs funta w ekantor.pl

Źródło: biznes.pl

17.03.2016
Trześniowski