Komentarz walutowy 18.01.2016

Złoty powoli wraca do sił po piątkowym tąpnięciu. Na rynku pojawiło się już wiele opinii na temat decyzji agencji S&P. Nasza waluta najwyraźniej umocniła się dziś wobec dolara.

Stabilizacja pod nieobecność USA

Pod nieobecność Stanów Zjednoczonych na rynku kurs EUR/USD poruszał się dziś w wąskim przedziale wahań. Początek dzisiejszej sesji wskazywał na umocnienie dolara, jednak tuż przed południem euro umocniło się z poziomu 1,0873 do 1,0904. Na koniec ubiegłego tygodnia sporego psikusa spłatał inwestorom kurs ropy naftowej, której wycena zeszła do 28 dolarów za baryłkę. Dziś nastąpił powrót do poziomu z ostatnich sesji jednak cały czas istnienie ryzyko, że ten surowiec może być jeszcze tańszy. Sytuacja jeszcze bardziej staje się napięta, gdy dołożymy do tego niestabilne gospodarczo Chiny. Fed na kolejnym posiedzeniu może mieć nie lada problem czy i w jakim tempie dokonywać kolejnych podwyżek stóp procentowych. Średnia wartość euro podczas dzisiejszej sesji wyniosła 1,08 USD.

EUR/USD

kurs dolara w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

Złoty powoli odzyskuje siły

Kolejny tydzień handlu na rynku walutowym rozpoczął się od osłabienia złotego. Dzisiejsze notowania rozpoczęły się od wartości 4,48. Tak silny wzrost euro miał swój początek już w piątek. Po godzinie 18 jedna z agencji ratingowych – Standard & Poor’s – postanowiła niespodziewanie obniżyć rating Polski do poziomu BBB+ z A-. Spowodowało to lawinową wyprzedaż złotego. Dziś obserwowaliśmy już lekkie umocnienie złotego, który doszedł już w okolice poziomu 4,45. Brak bardziej wartościowych danych makro dał chwilę oddechu inwestorom i pozwolił na bardziej szczegółową analizę ostatnich wydarzeń. Wielu z nich zwróciło uwagę na fakt, iż wyżej wspomniana agencja uzasadniła swoją decyzję jednostronnie – politycznie. Całkowicie pomijając sytuację gospodarczą naszego kraju, która wcale nie odbiega od pozostałych państw UE, o czym świadczą niektóre wskaźniki makroekonomiczne. Średnia wartość euro podczas dzisiejszego handlu wyniosła 4,45 PLN.

EUR/PLN

średni kurs euro w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

Osłabienie dolara

Piątkowa decyzja o obniżeniu oceny wiarygodności kredytowej naszego kraju również miała swoje odbicie na parze USD/PLN. Dolar umocnił się do wartości 4,11 a dziś w godzinach porannych podbił nawet do 4,12. W dalszej części sesji na szczęście nastąpił spadek do 4,09, co i tak jest bardzo wysokim poziomem jak na tę parę. W najbliższych dniach poznamy bardzo ważne dane dla Stanów Zjednoczonych m.in. poziom inflacji konsumenckiej oraz wstępne indeks PMI dla przemysłu. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 4,09 PLN.

USD/PLN

średni kurs dolara w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

15 stycznia

Ta data szczególnie zapadnie w pamięć osobom zadłużonym we franku szwajcarskim. Rok temu Szwajcarski Bank Narodowy doprowadził do umocnienia się franka wobec złotego. Kurs CHF/PLN wtedy bardzo powoli się stabilizował i przez pewien okres utrzymywał się w okolicach 4,30. W ostatni piątek natomiast złoty z przyczyn opisywanych powyżej osłabił się do 4,10. Dziś nastąpiło osłabienie aprecjacji CHF i wydaje się, że złoty wróci w tym przypadku szybciej do swojego poprzedniego poziomu – a przynajmniej wielu inwestorów i kredytobiorców ma taką nadzieję. Średni kurs franka wyniósł podczas dzisiejszej sesji 4,06 PLN.

CHF/PLN

średni kurs franka szwajcarskiego w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

18.01.2016
Trześniowski