Komentarz walutowy 18.07.2016

Utrzymujące się w ubiegłym tygodniu dobre nastroje na rynku walutowym, zostały zachwiane niepokojącymi informacjami o zamachu we Francji, a także puczu w Turcji, jednak sytuacja na rynku szybko się unormowała. W dzisiejszym kalendarzu makro poznaliśmy dane dotyczące polskiego rynku pracy.

 

Euro traci w notowaniach
Opublikowane w piątek dane o produkcji przemysłowej w USA wsparły mocno dolara, który zwiększył swój dystans wobec wspólnej waluty. Dziś sytuacja w tej parze została ustabilizowana, jednak na wyraźną niekorzyść euro. Przez jakiś czas może się ona utrzymać, ponieważ na początku tygodnia nie ma znaczących odczytów dla tych walut. Inwestorzy będą natomiast obserwować działania ECB oraz ich decyzję w sprawie stóp procentowych. Średnia wartość euro wyniosła dziś 1,10 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar, kurs euro, kurs dolara
Źródło: biznes.pl

Wzmocniona złotówka
Duży spadek euro uwidocznił się również w parze EUR/PLN. Na umocnienie polskiej waluty mogła mieć wpływ piątkowa ocena ratingu kredytowego Polski, wystawiona przez agencję Fitch, która pozostała na dotychczasowym poziomie z perspektywą stabilną. Należy się jednak spodziewać, że czynniki lokalne oddziaływające na PLN w niedalekiej przyszłości mogą przyczynić się do jej osłabienia. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 4,37 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty, kurs euro
Źródło: biznes.pl

Stabilizowanie sytuacji w parze z dolarem
Mimo napływu mocnych danych zza oceanu, złoty umacnia dziś swoją pozycję względem dolara. Brak niekorzystnych działań ze strony agencji Fitch ustabilizował pozycję polskiej waluty, która straciła pod koniec tygodnia z powodu awersji do ryzyka wywołanej puczem w Turcji. Dzisiejsze dane z rynku pracy w Polsce okazały się lepsze od prognozowanych, co może jeszcze korzystniej wpłynąć na notowania względem dolara, którego średnia wartość wyniosła dziś 3,96 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, kurs dolara, dolar, złoty
Źródło: biznes.pl

Złoty silniejszy względem franka
Aprecjację złotego widać dziś również w parze z frankiem szwajcarskim. Uspokajająca ocena agencji Fitch oraz wyciszenie nastrojów po sytuacji we Francji i Turcji, sprawiły że inwestorzy stali się przychylniejsi ryzykownej walucie. Jednak ze względu na niepewność związaną z ustawą kredytową, nie można uznać tej sytuacji za trwałą. Dziś średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła 4,02 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank szwajcarski, złoty
Źródło: biznes.pl

Funt nadal wrażliwy
Na globalne pogorszenie nastrojów zareagował także funt, dla którego zeszły tydzień był wyjątkowo spokojny, jednak brytyjska waluta nadal jest mocno narażona na wahania związane z Brexitem. W tym tygodniu poznamy decyzję EBC w sprawie stóp procentowych i choć nie spodziewamy się zmian, to jednak może mieć ona wpływ na dalsze ruchy w obrębie funta, którego średnia wartość osiągnęła dziś 5,24 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, kurs złotego, kurs funta, funt
Źródło: biznes.pl
18.07.2016
Katarzyna Orawczak