Komentarz walutowy 18.11.2015

Zawirowań na rynku walutowym ciąg dalszy. Dzisiejsza sesja miała interesujący przebieg zwłaszcza na parach związanych z naszą walutą. Im bliżej grudniowego posiedzenia banku centralnego USA tym wahania kursów silniejsze.

 

Chwilowa słabość dolara

 
Kurs EUR/USD zaliczył dziś nieznaczny wzrost. Prawdopodobnie spowodowały go spekulacje rynku przed wieczorną publikacją protokołu z posiedzenia Fedu. Poprzedzą go wystąpienia przedstawicieli Rezerwy Federalnej, które w zależności od ich charakteru zadziałają albo na osłabienie dolara, wówczas możemy się spodziewać wartości zbliżonych do poziomu 1,07. W sytuacji optymistycznych komentarzy świadczących o przychylności członków Fedu do podwyżki stóp procentowych w grudniu kurs dolara może zejść nawet do 1,05. Średnia wartość dolara podczas dzisiejszej sesji wyniosła 1,06 EUR.

Silniejszy wzrost na kursie euro

 
Środowa sesja na parze EUR/PLN charakteryzowała się równie silnymi wahaniami jak wczoraj. Początkowo kurs euro był stabilny, dopiero bliżej południa euro zaczęło się umacniać. Ważnym wydarzeniem dzisiejszego dnia było expose Beaty Szydło.  Podczas swojego wystąpienia poruszyła kilka ważnych kwestii, które w przyszłości mogą mieć wpływ na kurs złotego wobec koszyka walut. W godzinach popołudniowych poznaliśmy wysokość przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w Polsce za miesiąc październik. Nie zostały odnotowane jednak żadne mocniejsze zmiany na powyższej parze. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,25 PLN.

Zawirowań ciąg dalszy

Podczas dzisiejszej sesji nastąpiło załamanie trendu wzrostowego na prze USD/PLN. Złoty nie utrzymał przewagi nad dolarem, jednak był to wyraźny sygnał, że USD pozostaje wrażliwe na czynniki ryzyka. Po spadku do 3,97 nastąpiło odbicie powyżej 3,99. Szansa na przebicie bariery 4 PLN może zostać wykorzystana już dziś, ale zależy to od protokołu z posiedzenia Fedu oraz charakteru retoryki członków Fedu. Podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym średnia wartość dolara wyniosła 3,98 PLN.

Kolejny dzień wahań na CHF/PLN

Sytuacja na rynku walutowym w ostatnim czasie nie sprzyja osłabieniu franka. Notowania CHF/PLN pozostają pod wpływem czynników napływających z szerokiego rynku. Dziś oglądaliśmy zarówno poziom 3,91 jak i 3,93. Skoki na tej parze walutowej powstały w wyniku spekulacji inwestorów. Oprócz tematu związanego z podwyżką stóp procentowych w USA w tle rynkowego handlu pozostają wydarzenia z Francji, które nasiliły czujność innych państw wobec zagrożeń atakami terrorystycznymi. Średnia wartość szwajcarskiej waluty wyniosła dziś 3,92 PLN.

18.11.2015
Trześniowski