Komentarz walutowy 19.05.2016

Optymizm powraca na rynek złotego. Dzisiejsze dane makro z Polski przyczyniły się do umocnienia naszej waluty. Na głównej parze natomiast został przełamany kluczowy poziom, który otworzył dolarowi drogę do dalszego umocnienia.

Kolejne umocnienie dolara

W opublikowanym dziś protokole z ostatniego posiedzenia EBC inwestorzy przede wszystkim skoncentrowali się na zapisku mówiącym o tym, że decydentów martwi brak wzrostu poziomu inflacji mimo poprawy sytuacji na rynku ropy naftowej. Ogólny przekaz dokumentu nie jest pesymistyczny, ale przyczynił się do osłabienia euro. Dolar przebił silny opór, który znajdował się na poziomie 1,12. Prawdopodobieństwo czerwcowej podwyżki stóp procentowych w USA wzrosło do około 30%. Jeśli kolejne dane makro będą tak dobre, jak ostatnie, możemy spodziewać się zmian jeszcze przed wakacjami. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,11 USD.

EUR/USD

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Dobre dane umacniają złotego

Złoty przyjął dzisiejsze dobre dane makro dotyczące polskiej produkcji przęsłowej oraz sprzedaży detalicznej bardzo spokojnie. Kurs euro nieznacznie osunął się głębiej w 4,38. Dzisiejsza publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego została przyjęta przez inwestorów, jako czynnik negatywny dla euro. Treści w niej zawarte wskazują na pewien niepokój decydentów związany ze zbyt wolnym tempem powrotu inflacji do Strefy Euro. Średni kurs EUR podczas dzisiejszej sesji wyniósł 4,38 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Silny dolar

W reakcji na treść z wczorajszego protokołu z kwietniowego posiedzenia Fedu dolar również umocnił się wobec złotego. Dzisiejsza publikacja danych dotyczących polskiej sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej wypadła całkiem dobrze, jednak nie na tyle, aby trwale umocnić złotego. Inwestorzy zwrócą jeszcze dziś uwagę na wystąpienie publiczne przedstawiciela Fedu z Nowego Jorku. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,92 PLN.

USD/PLN

kurs dolara. kurs USD

Źródło: biznes.pl

Wzrost i spadek

Czwartkowa sesja należała do jednych z bardziej zamiennych na rynku. Początek handlu wskazywał na wzrost wartości franka, który już o poranku zbliżył się do poziomu 3,96. Złoty zyskał jednak na wartości po publikacji całkiem dobrych danych makro. Sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym wzrosła z 0,8% do 3,2%, również poprawiła się wysokość produkcji przemysłowej. Średni kurs franka wyniósł dziś 3,95 PLN.

CHF/PLN

kurs franka, kurs CHF

Źródło: biznes.pl

Umocnienie funta

Funt w trakcie dzisiejszej sesji kontynuował umocnienie względem złotego. Z poziomu 5,70 wybił się do 5,73 tuż po bardzo dobrych danych dotyczących sprzedaży detalicznej, która z 3% r/r wzrosła do 4,3% r/r. Miało to również związek z pozytywnymi doniesieniami na temat ostatnich sondaży dotyczących Brexitu, wg których coraz więcej Anglików jest za pozostaniem w Unii Europejskiej. Średni kurs brytyjskiej waluty wyniósł 5,72 PLN.

GBP/PLN

kurs funta, kurs GBP

Źródło: biznes.pl

19.05.2016
Aniela Agopsowicz