Komentarz walutowy 2.03.2016

Środowa sesja upłynęła pod znakiem sporych zmian, zwłaszcza na parach związanych z naszą walutą. Informacją dnia były natomiast wstępne wyniki prawyborów w Stanach Zjednoczonych.

Dane makro w centrum uwagi inwestorów

Obserwowane w ostatnich dniach spowolnienie umocnienia dolara na parze z euro prawdopodobnie potrwa maksymalnie do jutra. Już po dzisiejszym popołudniowym raporcie ADP powinniśmy zauważyć konkretny kierunku notowań. Wczorajszy indeks ISM wskazał wzrost w sektorze przemysłowym, natomiast indeks PMI wypadł odrobinę lepiej niż rynek zakładał. Takie dane sprzyjają amerykańskiej walucie. Jeśli ta passa zostanie utrzymana istnieje duże prawdopodobieństwo, że para EUR/USD zaatakuje roczne minimum, którym jest poziom 1,07. Dziś średni kurs euro wyniósł 1,08 USD.

EUR/USD

dzisiejszy kurs euro w kantorze internwtowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

Spowolnienie notowań EUR/PLN

Podczas dzisiejszej sesji notowania pary EUR/PLN próbowały się ustabilizować. W związku z tym kurs euro wahał się w przedziale 4,31-4,33. Burzę na rynku finansowym wywołał dziś opublikowany list Mario Draghiego, w którym podkreślił, że wzrost inflacji jest dużo słabszy niż zakładano, co wywiera sporą presję na całej Strefie Euro. Być może jest to zapowiedz, do planowanych przez EBC zmian na marcowym posiedzeniu. Średni kurs wspólnej waluty wyniósł dziś 4,32 PLN.

EUR/PLN

dzisiejszy kurs euro w kantorze internwtowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

Umocnienie dolara

Dzisiejsza sesja pary USD/PLN charakteryzowała się silnymi wahaniami, których konsekwencją było umocnienie się dolara do poziomu 3,98. Ta duża zmienność wynikała z kilku kwestii. Jedną z nich były wstępne wyniki prawyborów prezydenckich, podczas których wyłonili się dwaj kandydaci mający największe szanse na zdobycie fotela prezydenta: Hillary Clinton z Partii Demokratów i Donald Trump z Partii Republikanów. Uczestnicy rynku zignorowali natomiast obniżenie przez agencję Moody’s ratingu kredytowego Chinom. Podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym średni kurs dolara wyniósł 3,98 PLN.

USD/PLN

średni kurs dolara w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Frank krąży blisko 4,00

Notowania frank szwajcarskiego przez pierwszą część sesji utrzymywały się stabilnie w obszarze poziomu 3,98. Im bliżej południa tym frank umacniał się coraz bardziej względem złotego. Podejście pod poziom 4 zł nastąpiło po godzinie 14. Poranna publikacja PKB ze Szwajcarii przyczyniła się jedynie do chwilowego umocnienia CHF. Dalsze osłabienie złotego miało raczej podłoże w czynnikach ogólnoświatowych. Średni kurs franka wyniósł dziś 3,99 PLN.

CHF/PLN

dzisiejsze nototwania franka szwajcarskiego

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

02.03.2016
Trześniowski