Komentarz walutowy 2.05.2016

Publikacja indeksu PMI dla przemysłu zdominowała dziś rynek. Inwestorzy posiłkowali się dziś właśnie tymi danymi przy podejmowaniu decyzji. Euro w oczekiwaniu na przemówienie prezesa EBC zbliża się do punktu oporu na parze z dolarem.

Dane makro najważniejsze

Ten tydzień rozpoczyna ciekawy okres na rynku walutowym. Inwestorzy krok w krok za członkami Rezerwy Federalnej będą bacznie przyglądać się danych makroekonomicznym, od których – zgodnie z zapowiedzią – będzie zależna kolejna podwyżka stóp procentowych. Dziś indeks PMI dla przemysłu ze Strefy Euro wypadł umiarkowanie dobrze, natomiast wartość tego samego wskaźnika ze Stanów Zjednoczonych poznamy tuż przed 16. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,14 USD.

EUR/USD

kurs euro, euro, dolar

Źródło: biznes.pl

Osłabienie złotego trwa

Złoty na początku dania całkiem dobrze raził sobie z napierającym euro. Niestety dane z Europy dotyczące przemysłu, jak i samej Strefy Euro były lepsze niż te z Polski. Nasza waluta z poziomu 4,36 osłabiła się do 4,38. Jutrzejsza przerwa świąteczna niestety prawdopodobnie nie posłuży złotemu i należy spodziewać się dalszego osłabienia. Średni kurs wspólnej waluty podczas dzisiejszej sesji wyniósł 4,37 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, euro, dolar

Źródło: biznes.pl

Dolar w natarciu

Dolar usilnie próbował dziś odrobić straty poniesione w minionym tygodniu. Mimo dzisiejszej lekkiej zwyżki kurs USD nie przekroczył granicy piątkowego poziomu zamknięcia. Prawdopodobnie większą zmienność będziemy obserwować na tej parze około godziny 16. Wtedy zostaną podane dane ze Stanów Zjednoczonych, które popchną uczestników rynku walutowego do działania. Średni kurs dolara podczas dzisiejszej sesji wyniósł 3,81 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, dolar

Źródło: biznes.pl

Dobre dane umacniają franka

Dzisiejsza sesja była całkiem korzystna dla franka szwajcarskiego, który umocnił się wobec złotego do poziomu 3,98. Opublikowane dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Szwajcarii były relatywnie dobre. Sprzedaż w marcu był odrobinę lepsza niż miesiąc wcześniej, jednak w skali roku nie wiele to zmieniło na lepsze. Natomiast indeks PMI dla przemysłu wypadł zdecydowanie lepiej i na pewno zaskoczył wielu inwestorów wzrostem do 54,7 pkt. Średni kurs franka szwajcarskiego podczas dzisiejszej sesji wyniósł 3,98 PLN.

CHF/PLN

kurs franka

Źródło: biznes.pl

Chwila wytchnienia na parze GBP/PLN

Zmienność na parze GBP/PLN podczas dzisiejszej sesji była ograniczona ze względu na dzień wolny od pracy w Wielkiej Brytanii. Kurs wahał się w przedziale 5,55-5,58. Również jutro handle na tej parze będzie mniej intensywny niż zazwyczaj ze względu na brak polskich inwestorów, którzy będą obchodzić Święto Niepodległości. Średni kurs funta wyniósł dziś 5,58 PLN.

GBP/PLN

kurs funta

Źródło: biznes.pl

02.05.2016
Trześniowski