Chat with us, powered by LiveChat

Komentarz walutowy 2.11.2015

To będzie tydzień bogaty w publikacje makroekonomiczne, które mogą wywołać spore zamieszanie na rynku walutowym. Za nami już część z nich, poznaliśmy m.in. wartości indeksu PMI dla przemysłu w Strefie Euro.

 

Stabilny poniedziałek

 
Dzisiejsza sesja dla pary EUR/USD miała relatywnie stabilny przebieg. Większe wahania zaczęły się koło południa. Inwestorzy w trakcie handlu walutami wyczekiwali na odczyt indeksy PMI dla przemysłu oraz indeksu ISM dla tego samego sektora. W tym miesiącu najważniejsze będą publikacje marko. Będzie na nie szczególnie zwracał uwagę amerykański bank centralny przy podejmowaniu decyzji odnośnie stóp procentowych. Uczestnicy rynku szczególnie czekają na piątkowe dane dotyczące sytuacji na rynku pracy, które mają największy wpływ na decyzję Fedu. Średnia wartość dolara podczas dzisiejszej sesji wyniosła 1,10 EUR.

Euro odrabia straty

 
Złoty osłabił się dziś wobec euro dochodząc do wartości 4,25. Po piątkowym umocnieniu wydawało się, że może to być początek nowego kierunku na parze EUR/PLN, okazało się, że była to jedynie chwilowa korekta. Wartość indeksu PMI dla przemysłu zarówno dla euro jak i złotego okazała się lepsza od poprzedniej. Na szczególną uwagę inwestorów zasługuje jutrzejsze wystąpienie przewodniczącego Europejskiego Banku Centralnego, od którego oczekuje się informacji na temat dalszych planów związanych z programem QE. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,25 PLN.

Złotówka walczy wytrwale

Zeszłotygodniowa aprecjacja złotego dziś została zakończona. Przez pierwszą część sesji para USD/PLN zmierzała w kierunku wartości 3,86. Po jej osiągnięciu nastąpiło odbicie na korzyść naszej waluty. PLN walczy o dobrą pozycję na rynku. Wahania w najbliższych dniach mogą być dosyć spore ze względu na dużą ilość zaplanowanych publikacji makro. Im bliżej piątku, tym mogą się one jeszcze bardziej nasilać, ponieważ w tym dniu poznamy wartości wskaźników szczególnie istotnych dla rynku pracy. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,85 PLN.

Nerwowa sesja

Dzisiejszy kurs franka wahał się w przedziale 3,88 – 3,91. Szwajcarska waluta dużą zmiennością zareagowała na wyniki opublikowanych wskaźników ekonomicznych. Sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym wzrosła, również indeks PMI dla przemysłu podskoczył do 50,7 punktów. Jutrzejsza sesja będzie szczególnie ważna dla inwestorów bardziej związanych ze szwajcarską walutą, ponieważ swoje wystąpienie będzie miał szef SNB Thomas Jordan. Wielu oczekuje od niego informacji odnośnie dalszych działań mających na celu obniżenie wartości franka. Średnia wartość CHF wyniosła dziś 3,90 PLN.

02.11.2015
Aniela Agopsowicz