Komentarz walutowy 20.01.2016

Taniejąca ropa naftowa nieustannie wywołuje na rynku finansowym spore zamieszanie. Jej dzisiejsze spadki również miały wpływ na kursy walut. Największe zmiany dało się zauważyć w notowaniach złotego.

Dolar w obliczu taniejącej ropy

Sytuacja na globalnym rynku jest trudna. Kolejny spadek ropy naftowej wywołał nerwową atmosferę wśród inwestorów. Czarny surowiec zszedł mocno poniżej 29 dolarów za baryłkę. Główna para walutowa od wczoraj trwała w trendzie wzrostowym. Odbicie nastąpiło dziś przed południem po osiągnięciu poziomu 1,0973. Dolar umocnił się wobec euro i może jeszcze poprawić swoją pozycję, o ile publikacja danych makro zaplanowanych na popołudnie wypadnie pomyślnie dla USA. Średnia wartość euro podczas dzisiejszej sesji wyniosła 1,08 USD.

EUR/USD

średni kurs dolara

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

Umocnienie złotego stłumione

Notowania złotego na parze z euro już od rana nie wyglądały za ciekawie. Wspólna waluta umocniła się wobec naszej i przebiła poziom 4,47. Globalne pogorszenie nastrojów oraz ciągłe przepychanki polityczne na lokalnym podwórku osłabiają złotego. Pojawiły się jednak pozytywne sygnały, które mogą zwiastować – w dłuższym okresie – poprawę sytuacji PLN. Jednym z nich jest pogłoska o odejściu przez RPP od polityki dalszych obniżek stóp procentowych. Średnia wartość euro podczas dzisiejszej sesji wyniosła 4,46 PLN.

EUR/PLN

średni kurs euro

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1092,profile-wykresy.html

Wspinaczka na szczyt

Dzisiejsze notowania pary USD/PLN nie były pomyślne dla złotego. Słabość względem amerykańskiej waluty zaczęła być wyraźnie widoczna po godzinie 10, gdy z poziomu 4,05 nastąpił najpierw skok do 4,07 a następnie do 4,08. W godzinach popołudniowych została przebita wartość 4,09. Jeśli dzisiejsza publikacja danych o inflacji z USA będzie zgodna z prognozami na parze USD/PLN może ponownie zawitać 4,10. Średnia wartość kursu dolara wyniosła dziś 4,09 PLN.

USD/PLN

kurs dolara w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Powrót do wzrostów na CHF/PLN

Frank szwajcarski szóstą sesję z rzędu utrzymywał się powyżej 4 zł. Nie jest to dobry znak do „frankowiczów”. Z takiego poziomu tym bardziej będzie bardzo ciężko powrócić poniżej 3,98. Istnieje niewielka szansa, że złoty – jak tylko nastrój na globalnym rynku się poprawi – podejmie kolejną próbę umocnienia. Średnia wartość franka wyniosła dziś 4,08 PLN.

CHF/PLN

kurs franka w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

20.01.2016
Trześniowski