Komentarz walutowy 20.07.2016

Opublikowany w Niemczech indeks instytutu ZEW nie pozostawił złudzeń – nastroje inwestorów po Brexicie są słabe. Na rynku utrzymuje się więc atmosfera wyczekiwania na jutrzejsze posiedzenie EBC. Natomiast zaaprobowana przez polski rząd ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego, na chwilę obecną, nie wywoła reakcji rynku.

 

Globalne nastroje wpływają na euro
Słabe nastroje wśród inwestorów niekorzystnie wpływają na sytuację wspólnej waluty, która po wczorajszym odczycie z Niemiec osłabiła się względem dolara i przełamała utrzymującą się od końca czerwca barierę. Brak znaczących odczytów w kalendarium oraz wyczekiwanie rynku na jutrzejsze decyzje EBC wyhamowują relacje w tej parze z korzyścią dla dolara. Średnia wartość euro wyniosła dziś 1,09 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar, kurs euro
Źródło: biznes.pl

Słabe euro
Niepomyślna sytuacja w jakiej znalazło się euro sprawiła, że wystarczył impuls do osłabienia tej waluty również względem złotówki. Impulsem okazały się być niepokojące informacje o zamachu w Turcji, ocena ratingu kredytowego Polski oraz relatywnie dobre dane dotyczące gospodarki kraju. Po poniedziałkowym wzroście notowań PLN dziś można zauważyć ustabilizowanie relacji w parze z euro, którego średnia wartość wyniosła dziś 4,37 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty, kurs euro
Źródło: biznes.pl

Złoty broni pozycję
Odnotowany spadek w parze EUR/USD sprawił, że dolar zyskał również względem złotówki, jednak dobra forma amerykańskiej waluty oraz informacja o zaakceptowaniu przez rząd ustawy o wieku emerytalnym w Polsce, nie spowodowały utraty zdobytej w poniedziałek pozycji PLN, w związku z powyższym średni kurs dolara wyniósł dziś 3,97 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty, kurs dolara
Źródło: biznes.pl

Ustabilizowanie w parze CHF/PLN
Wyciszenie emocji zauważalne jest dziś w parze z frankiem szwajcarskim, gdzie sytuacja ustabilizowała się po poniedziałkowym spadku kursu CHF, jednak wciąż utrzymuje się ona powyżej psychologicznej granicy 4,00. Co prawda informacje dotyczące zaaprobowania ustawy obniżającej wiek emerytalny nie wpłynęły na dystans dzielący te waluty, jednak nie oznacza to, że złoty przestał być wrażliwy na czynniki lokalne. Dziś średnia wartość franka wyniosła 4,01 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank szwajcarski, złoty
Źródło: biznes.pl

Optymistyczne dane z UK
Dzisiejsze dane dotyczący stopy bezrobocia w Wielkiej Brytanii okazały się być korzystne, co wpłynęło na notowania funta. Sprzyjająca kursowi GBP okazała się również postawa premier tego kraju -Theresy May, która zapowiedziała, że  drogą negocjacji będzie się starała uzyskać dostęp do jednolitego rynku Unii Europejskiej. Pod wpływem tych okoliczności średnia wartość funta wyniosła dziś 5,22 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, złoty, funt, kurs funta
Źródło: biznes.pl
20.07.2016
Katarzyna Orawczak