Komentarz walutowy 22.03.2016

Wpływ na rynek walutowy mają różne czynniki: ekonomiczne, polityczne, społeczne, ale również te losowe, których nie przewidzimy. Dzisiejszy zamach terrorystyczny w Brukseli wywołał spore zmiany w kursach walut.

Dane makro w cieniu zamachu w Brukseli

Dzisiejszy poranek na rynku walutowym był trudny. Bruksela jest miejscem strategicznym, które ma duże znaczenia dla całego rynku finansowego. Spadek poniżej wartości 1,12 na parze EUR/USD jest tego dowodem. Notowania tych dwóch walut zeszły poniżej poziomu, który zakładaliśmy za minimalny. Dane makro, które zostały dziś opublikowane miały duży wpływ na zachowania kursu euro jednak nie tak silny jak można byłoby się spodziewać w normalnych okolicznościach. Średni kurs wspólnej waluty wyniósł 1,12 USD.

EUR/USD

2203eurusd

Źródło: biznes.pl

Złoty lekko osłabiony

Podczas dzisiejszej sesji euro otrzymało sporo danych makro, które nie do końca pomogły mu w umocnieniu się wobec naszej waluty. Rano został opublikowany indeks PMI dla przemysłu i usług w Niemczech i Francji oraz w Strefy Euro. Notowania pary EUR/PLN w tym czasie podskoczyły do wartości 4,26. Nie jest jednak do końca pewne, czy była to ich zasługa, czy raczej reakcja inwestorów na zamach terrorystyczny w Brukseli. Mimo dzisiejszych tragicznych wydarzeń uwagę inwestorów przykuły również wartości indeksu instytutu IFO oraz ZEW. Zarówno jeden jak i drugi wzrósł, co pozytywnie wpłynęło na euro. Średni kurs EUR podczas dzisiejszej sesji wyniósł 4,25 PLN.

EUR/PLN

2203eurpln

Źródło: biznes.pl

Wahania na parze USD/PLN

Tragedia, która miała miejsce w stolicy Belgii również miała istotny wpływ na notowania naszej waluty wobec dolara. Pierwszą reakcją złotego było osłabienie wobec USD do poziomu 3,81. Na odreagowanie nie trzeba było jednak czekać długo. Kurs dolara w okolicy południa powrócił do 3,78. Kolejnych silniejszych wahań możemy się spodziewać po publikacji indeksu PMI dla usług w USA. Średni kurs dolara podczas dzisiejszej sesji wyniósł 3,78 PLN.

USD/PLN

2203usdpln

Źródło: biznes.pl

Frank umocnił się wobec złotego

Frank szwajcarski podczas dzisiejszej sesji umocnił się wobec złotego. Nie był to dobry dzień na wymianę tej waluty. Paniczne reakcje inwestorów były dziś paniczne, a przez to niestety nieracjonalne. Przyczyniło się to do zwiększonej zmienności w wycenie tej waluty. Średni kurs CHF podczas dzisiejszego handlu wyniósł 3,90 PLN.

CHF/PLN

2203chfpln

Źródło: biznes.pl

Mocne osłabienie funta

Dzisiejsza publikacja inflacji CPI niestety nie pomogła funtowi w umocnieniu wobec złotego. Inflacja bazowa CPI w ujęciu rocznym pozostała bez zmian, co oznacza kolejny spadek funta. Do zejścia brytyjskiej waluty poniżej 5,38 przyczynił się również w dużej mierze dzisiejszy zamach w Brukseli. Średnia wartość GBP wyniosła dziś 5,38 PLN.

GBP/PLN

2203gbppln

Źródło: biznes.pl

22.03.2016
Trześniowski