Komentarz walutowy 23.03.2016

Na dzisiejsze notowania walut największy wpływ miały wystąpienia publiczne przedstawicieli Fedu. Wczorajsze zamach w Brukseli powoli schodzi na drugi plan. Zmienność na rynku jednak dalej była dość duża.  

Osłabienie euro trwa

Dzień po zamachu terrorystycznym w Brukseli rynek walutowy powoli się stabilizuje. Notowania głównej pary walutowej osunęły się z poziomu 1,12 w okolice 1,1170. Przyczyniła się do tego prawdopodobnie wypowiedz J. Bullarda, który uważa że kolejna podwyżka stóp procentowych powinna być mocniejsza niż zakłada to większość decydentów. Podczas dzisiejszej sesji poznamy jeszcze wartość sprzedanych nowych domów w USA, która może pogłębić przewagę dolara nad euro, o ile okaże się zgodna z prognozami. Średni kurs EUR wyniósł dziś 1,11 USD.

EUR/USD

średni kurs euro w ekantor.pl

Źródło: biznes.pl

Euro w dalszym ciągu niestabilne

Wspólna waluta była dziś niestabilna. Kurs euro wahał się w przedziale 4,2450-4,2550. Sytuacja, jaka miała miejsce wczoraj w Brukseli będzie jeszcze przez chwilę ciążyć naszej walucie, ponieważ inwestorzy obawiają się ponownych ataków w Europie. Z racji zbliżających się świąt Wielkanocnych oraz braku ważniejszych danych makroekonomicznych ze Strefy Euro, negatywny nastrój na rynkach finansowych może utrzymać się trochę dłużej niż miało to miejsce podczas zeszłorocznego zamachu w Paryżu. Dzisiejszy średni kurs EUR wyniósł 4,25 PLN.

EUR/PLN

średni kurs euro w ekantor.pl

Źródło: biznes.pl

Aprecjacja dolara

Dolar korzysta ze słabości złotego i niepewnej sytuacji geopolitycznej całej UE. Kurs pary USD/PLN powrócił w okolice poziomu 3,80. Prawdopodobnie jest to chwilowa korekta, która zakończy się zbliżeniem do wartości 3,82 gdzie aktualnie znajduje się ostatni szczyt. Zwiększoną zmienność na tej parze możemy zaobserwować jeszcze po publikacji danych makro oraz wystąpieniu publicznym szefa Fedu z Filadelfii (Patrick Harker). Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,80 PLN.

USD/PLN

dzisejszy kurs dolara

Źródło: biznes.pl

Frank szwajcarski podczas dzisiejszej sesji ponownie umocnił się wobec złotego, ale nie aż tak bardzo, jak miało to miejsce wczoraj. Kurs CHF/PLN wahał się w przedziale 3,88-3,90, jednak nie ma raczej szans na to, aby złoty odzyskał przewagę. Frank pozostaje pod wpływem czynników ogólnoświatowych, ponieważ najbliższe dane makroekonomiczne, które mogą mieć wpływ na jego wycenę poznamy dopiero po przerwie świątecznej. Średni kurs CHF wyniósł dziś 3,90 PLN.

CHF/PLN

średni kurs funta w ekantor.pl

Źródło: biznes.pl

Tani funt

Para GBP/PLN wahała się dziś dość mocno, zwłaszcza przez pierwszą część sesji. Na początku tygodnia wydawało się, że zejście poniżej 5,40 jest mało prawdopodobny. Jednak wczorajszy zamach terrorystyczny wywołał kolejną falę uderzeniową, która sprowadziła kurs funta najpierw poniżej 5,39, a dziś już poniżej 5,37. Ostatni raz funt był tak nisko wyceniany na koniec 2014 roku. Średni kurs GBP wyniósł dziś 5,36 PLN.

GBP/PLN

dzisiejszy kurs franka

Źródło: biznes.pl

23.03.2016
Aniela Agopsowicz