Komentarz walutowy 23.09.2015

Połowa tygodnia na rynku walutowym już za nami. Największa zmienność podczas dzisiejszej sesji została zanotowana na parze EUR/USD. Złotówka lekko umocniła się na parze z frankiem szwajcarskim oraz dolarem.

 

Zakłopotanie inwestorów

 
Odczyt chińskiego indeksu PMI dla przemysłu okazał się gorszy od prognozowanego. Reakcja głównej pary walutowej na tę informację była na szczęście umiarkowana. Kurs pary EUR/USD poruszał się dziś w obrębie wartości 1,11. Falował między jej górną a dolną granicą. Zmienność może nasilić się po wystąpieniu prezesa EBC Mario Draghiergo, który już wcześniej zapowiedział, że w razie konieczności program QE będzie przedłużony. Szczegółowe uzasadnienie zapewne poznamy podczas konferencji. Dzisiejszy brak zdecydowania pary EUR/USD świadczył o tym, że rynek pogubił się w interpretacji danych. Być może przemówienia szefów Fedu z poszczególnych stanów rozwieją wszelkie wątpliwości. Średnia wartość dolara podczas dzisiejszej sesji wyniosła 1,11 EUR.

Stabilnie na EUR/PLN

 
Nastrój na globalnym rynku poprawił się, co było widoczne podczas dzisiejszej sesji na parze EUR/PLN. Złotówka przez część sesji umocniła się wobec euro, jednak w ujęciu całościowym to wspólna waluta wiodła prym. Opublikowane dziś dane dotyczące indeksu PMI dla przemysłu okazały się zgodne z oczekiwaniami natomiast ten sam wskaźnik dla usług był o 0,2% niższy. GUS natomiast przedstawił wartość stopy bezrobocia za lipiec, która wyniosła 10%. Ilość optymistycznych wartości była wyrównana w związku, z czym zmienność na EUR/PLN nie była zbyt wielka. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,20 PLN.

Dolar wyczekuje danych PMI

Środowa sesja okazała się nie do końca sprzyjać dolarowi. Na parze ze złotówką tylko przez pierwszą część sesji utrzymał przewagę. Inwestorzy nie podejmowali bardziej ryzykownych działań, ponieważ wyczekiwali na popołudniowe dane makro. Od czwartkowej decyzji Fedu kalendarium było praktycznie puste, dlatego dzisiejszy odczyt indeksu PMI dla przemysłu będzie bardzo istotny. Dolar czeka na konkretny sygnał do umocnienia. Może nim również być wieczorne wystąpienie szefa Fedu z Atlanty. Średnia wartość amerykańskiej waluty wyniosła podczas dzisiejszej sesji 3,76 PLN.

Nieśmiałe umocnienie złotówki na parze z frankiem

Środa dla pary CHF/PLN rozpoczęła się bardzo stabilnie, większe wahania rozpoczęły się dopiero w okolicach godziny 12. Od tego momentu szwajcarska waluta zaczęła się osłabiać schodząc w najniższym punkcie do wartości 3,85. Jak widzimy przedział wartości niebezpieczne przesunął się w górę. W najbliższych dniach kalendarium makroekonomiczne zarówno dla złotówki, jak i franka jest puste, w związku z czym głównym czynnikiem ryzyka będą informacje napływające z globalnego otoczenia. Lokalnym czynnikiem ryzyka mogą być zbliżające się wybory w Polsce. Aspekt polityczny zazwyczaj wprowadza spore zamieszanie w wycenie walut. Szwajcarska waluta została dziś średnio wyceniona na 3,86 PLN.

23.09.2015
Trześniowski