Komentarz walutowy 23.11.2015

Poniedziałek na rynku walutowym nie był dobry dla dolara. Osłabił się wobec euro oraz złotego. Nieznaczne umocnienie zanotowała nasza waluta na parze z frankiem.

 

Chwilowa korekta na EUR/USD

Rynek walutowy na koniec roku przechodzi ciekawe, historyczne zmiany. Głowna para walutowa wg bardzo skrajnych prognoz może zbliżyć się nawet do parytetu. Realnie osiągnięta do końca roku może zostać wartość 1,05. Już podczas dzisiejszej sesji został muśnięty poziom 1,0598 od którego nastąpiło odbicie do 1,06. Całkiem dobre wstępne dane makro podbiły euro, jednak dolar dziś jeszcze ostatniego słowa nie powiedział. Przed nami publikacja indeksu PMI dla przemysłu oraz sprzedaż domów na rynku wtórnym za październik. Szacunkowe dane wskazują na trochę gorsze wartości, które jeśli się sprawdzą mogą wybić EUR/USD w okolice 1,07. Przekonamy się o tym w godzinach popołudniowych. Średnia wartość euro wyniosła dziś 1,06 USD.

Próby umocnienia euro

Wspólna waluta próbowała podczas dzisiejszej sesji odrobić zeszłotygodniową stratę. Już w godzinach porannych kurs euro poruszał się w korytarzu górnej i dolnej granicy 4,23. Umocnienie EUR możemy zawdzięczać lekkiemu wzrostowi indeksów PMI dla usług oraz przemysłu w Strefie Euro.  Inwestorzy dziś jeszcze analizowali słowa prezesa EBC, który zapowiedział, że jeśli zajdzie taka konieczność to polityka monetarna UE zostanie zmodyfikowana w taki sposób, aby osiągnąć założony cel inflacyjny. Na lokalnym rynku warto śledzić poczynania nowego rządu, który działa w bardzo dynamiczny sposób. Średnia wartość euro podczas dzisiejszej sesji wyniosła 4,23 PLN.

Dolar ustanowił nowe maximum

Dolar dziś ponownie zbliżył się do poziomu 4 PLN, doszedł do 3,9930. Od tej wartości nastąpiło powolne osłabienie amerykańskiej waluty. Inwestorzy szczególnie wyczekiwali dziś popołudniowej publikacji indeksu PMI dla przemysłu ze Stanów Zjednoczonych. Teraz najważniejsze będą dane jednostkowe, które zebrane w całość będą rokować o tegorocznej podwyżce stóp procentowych w USA. Rynek widać, że jest już przesycony skrajnymi opiniami na temat polityki finansowej USA, dlatego skupia się przede wszystkim na liczbach i z nich wysnuwa wnioski. Średni kurs dolara został dziś wyceniony na 3,98 PLN.

CHF słabnie?

Notowania pary CHF/PLN przez pierwszą część sesji poruszały się w okolicy poziomu 3,91. W godzinach popołudniowych nasza waluta umocniła się i nastąpiło chwilowe zejście do 3,98. W najbliższych dniach kurs CHF będzie zależny od czynników napływających z szerokiego rynku. Dopiero w czwartek zostaną opublikowane dane makro dla Szwajcarii, które mogą umocnić franka o ile będą lepsze od poprzednich. Średnia wartość CHF podczas dzisiejszej sesji wyniosła 3,90 PLN.

23.11.2015
Aniela Agopsowicz