Komentarz walutowy 24.03.2016

Czwartkowa sesja była jedną z gorszych dla złotego. Osłabił się on wobec większości walut. Dolar skorzystał z atmosfery panującej na rynku i umocnił się wobec euro.

Dolar utrzymuje przewagę

Amerykańska waluta mimo licznych wahań na parze z euro systematycznie się umacnia. Podczas dzisiejszej sesji zwiększyła swoją przewagę wobec wspólnej waluty, choć dane makro na pewno jej w tym nie pomogły. Liczba zamówień na dobra trwałe spadła a wniosków o zasiłek dla bezrobotnych było więcej niż w poprzednim tygodniu. Zanim wszyscy uczestnicy rynku udadzą się na przerwę świąteczną poznamy jeszcze jutro finalny odczyt PKB ze Stanów Zjednoczonych. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,11 USD.

EUR/USD

dzisiejszy kurs franka

Źródło: biznes.pl

Słaby złoty

Początek sesji wskazywał na to, że nasza waluta będzie się stabilizować przed świąteczną przerwą. Niestety złoty dość solidnie osłabił się wobec euro, prawdopodobnie w wyniku korekty po osiągnięciu wczoraj najlepszego poziomu w tym roku. Czynnikiem, który negatywnie wpływa na naszą walutę były pogarszający się nastrój na rynkach związany m.in. z decyzją Chin o osłabieniu juana. Średni kurs wspólnej waluty wyniósł 4,27 PLN.

EUR/PLN

średni kurs euro

Źródło: biznes.pl

Droższy dolar, pytanie na jak długo

Amerykańska waluta korzysta ze słabości walut rynku wschodzącego. Dolar kontynuował umocnienie wobec złotego, które rozpoczął już w poniedziałek. Osłabienie złotego wynika ze wzrostu awersji do ryzyka, która z dnia na dzień jest coraz mocniej odczuwalna. Podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym średni kurs dolara wyniósł 3,83 PLN.

USD/PLN

dzisejszy kurs dolara

Źródło: biznes.pl

Umocnienie szwajcarskiej waluty

Frank szwajcarski w trakcie dzisiejszej sesji osiągnął nowe dwutygodniowe maksimum. Wzrost wartości CHF do poziom 3,93 jest niepokojący zarówno dla naszych kredytobiorców jak i samego Szwajcarskiego Banku Narodowego. Aprecjacja franka niestety najwyraźniej nie ma znaczenia dla tamtejszej gospodarce, o czym przekonaliśmy się po ostatniej publikacji bilansu handlowego, który wykazał wzrost siły eksportu. Średni kurs CHF wyniósł dziś 3,92 PLN.

CHF/PLN

średni kurs franka szwajcarskiego

Źródło: biznes.pl

W końcu odbicie

Funt brytyjski po czterech tygodniach spadków w końcu zaczął się umacniać. Dzisiejsza sesja należała do jednej z lepszych dla pary GBP/PLN. Z poziomu 5,36 brytyjska waluta zdrożała do 5,41. Prawdopodobnie przyczyniła się do tego wzrostu dzisiejsza publikacja danych o sprzedaży detalicznej, która spadła mniej niż się spodziewano. Niestety raczej nie ma to większego znaczenia dla unoszącego się widma Brexitu. Średni kurs funta wyniósł dziś 5,40 PLN.

GBP/PLN

średni kurs funta

Źródło: biznes.pl

24.03.2016
Trześniowski