Komentarz walutowy 25.08.2015

Chiński Bank Ludowy zaskakuje z dnia na dzień swoimi decyzjami. Podczas dzisiejszej sesji obniżył główne stopy procentowe, co spowodowało wzrost akcji na giełdach ogólnoświatowych. Również na rynku walutowym poprawiła się sytuacja wielu walut. Dolar powoli zaczął odrabiać straty.

 

Dolar odrabiał straty

 
Podczas dzisiejszej sesji na rynku walutowym obserwowaliśmy umocnienie się dolara. Długo nie musieliśmy czekać na reakcję chińskich władz. Ludowy Bank Chiński obniżył dziś główne stopy procentowe oraz stopę rezerw obowiązkowych. Reakcja giełd w Europie i na świecie była natychmiastowa. Również para EUR/USD zaczęła sukcesywnie schodzić w dół. Rynek surowców, na którym najbardziej widoczne zmiany zaszły w notowaniach ropy, złota i miedzi zaczął powoli podnosić się z dołków. Kontynuacja spadku na powyższej parze jest możliwa dzięki popołudniowym odczytom danych makro o ile będą one przybliżone do prognozowanych wartości. Inwestorzy oprócz chińskiej giełdy bacznie śledzili również potyczki greckiego rządu, który po dymisji A. Tsiprasa pozostał bez premiera. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 1,14 EUR.

Lekkie umocnienie złotówki po solidnej zwyżce na parze z euro

Euro leniwie, powoli, ale odpuścił przewagę nad złotówką podczas dzisiejszej sesji. Polska waluta umocniła się podczas dzisiejszej sesji dzięki publikacji wyniku stopy bezrobocia, która wyniosła 10,1%. Jest to najniższy wynik od wielu lat. Wskazuje to wg wielu analityków na poprawę sytuacji polskiego rynku pracy. Okresowe wahania na parze EUR/PLN zawdzięczamy również danym z Niemiec. Indeks instytutu IFO okazał się o 0,6 pkt lepszy niż zakładano a PKB tego kraju wzrosło w skali roku o 0,4%. Póki sytuacja na globalnym rynku nie ustabilizuje się kurs EUR/PLN będzie oscylował w rejonie 4,20 – 4,21. Podczas dzisiejszych notowań wspólna waluta została wyceniona na 4,21 PLN.

Skaczący dolar

Sile wahania towarzyszyły parze USD/PLN podczas dzisiejszej sesji. Po wczorajszym rajdzie w dół do granic poziomu 3,62 kurs skakał dość mocno. Dolar był dziś zarówno po 3,68 jak i 3,65. Ten tydzień może zaważyć na decyzji Fedu o terminie podwyżki stóp procentowych. Wielu inwestorów cały czas obawia się, że nieobliczalny Ludowy Bank Chiński może znowu czymś zaskoczyć świat. Dodatkowo spekulacje o nadchodzącym kolejnym kryzysie gospodarczym na skalę światową powodują to, że wielu graczy na rynku forex, jak i na giełdzie akcji podejmuje decyzje w sposób nerwowy i nieprzemyślany.  Przyszły piątek będzie najważniejszy dla USA, ponieważ wtedy zostaną zaprezentowane dane z rynku pracy, od których zależy wyznaczenie daty zmian poziomu stóp procentowych. To wydarzenie będzie bardzo istotne nie tylko dla Stanów Zjednoczonych, ale również dla całej gospodarki na świecie. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,66 PLN.

Oczy zwrócone na SNB

Gdy większość akcji na azjatyckich, jak i światowych giełdach podczas wczorajszego krachu poszło w dół, tak frank szwajcarski na parze ze złotówką poszedł w górę. Dziś już na szczęście złotówka zaczęła się umacniać, z 3,93 kurs CHF/PLN zszedł do 3,89. Po takim skoku oczy wielu inwestorów i posiadaczy kredytów w tej walucie zwróciły się w stronę SNB. Narodowy Bank Szwajcarski zapewniał jakiś czas temu o interwencjach w razie potrzeby. Jak do tej pory nie pojawił się żaden oficjalny komunikat potwierdzający takie działania. Średnia wartość franka wyniosła dziś 3,89 PLN.

25.08.2015
Aniela Agopsowicz