Komentarz walutowy 26.11.2015

Dzisiejszy handel na rynku walutowym był ograniczony, ponieważ Stany Zjednoczone obchodzą Święto Dziękczynienia. Brak amerykańskich inwestorów nie spowodował jednak większych zmian w notowaniach walut, jedynie je spowolnił.

 

Chwila oddechu – w USA Święto Dziękczynienia

Dzisiejsza sesja na parze EUR/USD była relatywnie spokojna. Amerykanie obchodzą dziś Święto Dziękczynienia w związku z czym nie uczestniczą w handlu na rynku walutowym. Mimo to dolar miał dziś lekkie zachwiania. Utrzymywał się lekko powyżej poziomu 1,05. W dłuższej perspektywie czasu jest szansa, że amerykańska waluta zejdzie poniżej powyższej wartości. Stanie się to tylko w sytuacji, gdy zostanie przebity dotychczasowy opór. Na to możemy liczyć, jeśli ze strony EBC ponownie pojawia się zapowiedzi ostrzejszego luzowania polityki monetarnej UE. Dzisiejszy średni kurs euro wyniósł 1,06 USD.

Euro pod presją komunikatów z EBC

Na parze EUR/PLN słabsze wahania niż wczoraj. Poziom 4,27 został przekroczony tylko na kilka kwartałów. Na wspólnej walucie jest wywierania silna presja. Wszystko przez informacje o możliwych zmianach w polityce monetarnej w UE już 3 grudnia. Według powszechnej opinii mają one być odważniejsze niż te dotychczasowe.  Jeśli sugerować się plotkami to oprócz zwiększenia programu luzowania ilościowego (QE) mogą jeszcze zostać obniżone stopy depozytowe. Złoty prawdopodobnie pozostanie jeszcze przez jakiś czas osłabiony, możliwe są jedynie lokalne umocnienia. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,26 PLN.

Wysoki dolar

Amerykańska waluta dziś ponownie poruszała się w przestrzeni wieloletniego maximum. Przebicie poziomu 4,03 to już tylko kwestia czasu. Do końca tygodnia wprawdzie nie będzie żadnych publikacji makro z USA, które mogłyby wesprzeć lub osłabić USD, ale możliwe że czynniki ogólnoświatowe zrobią swoje, ale i to nie jest pewne. Święto Dziękczynienia wpływa lekko na cały rynek, nie tylko ten amerykański. Średnia wartość dolara podczas dzisiejszej sesji wyniosła 4.02 PLN.

CHF utrzymuje przewagę nad PLN

Największe wahania były widoczne dziś na parze CHF/PLN. Frank szwajcarski impulsywnie (tak jak euro) reaguje na informacje napływające z Europejskiego Banku Centralnego. Frank praktycznie nie zareagował na dzisiejszą publikację danych dotyczących produkcji przemysłowej oraz zamówień przemysłowych. Osłabiająco na naszą walutę mogły działać zawirowania polityczne związane z przyszłoroczną zmiana członków Rady Polityki Pieniężnej. Zazwyczaj przy takich wydarzeniach pojawiają się różne sprzeczne komentarze, które niestety osłabiają PLN. Frank szwajcarski podczas dzisiejszej sesji został średnio wyceniony na 3,92 PLN.

26.11.2015
Trześniowski