Komentarz walutowy 27.01.2016

Dziś wieczorem poznamy decyzję Fedu, na którą czeka cały rynek walutowy. Na głównej parze EUR/USD od początku sesji były widoczne silniejsze wahania niż zwykle.

Ważny dzień dla dolara

Dziś poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych amerykańskiego banku centralnego. Rynek nie spodziewa się większych zmian w tej kwestii. Jedno, co będzie bardzo interesowało inwestorów to sama treść komunikatu. Będą w niej doszukiwać się tego, jakie nastawienie członkowie Fedu mają do aktualnej sytuacji gospodarczej USA. Bliżej godziny 20:00, czyli zakończenia dwudniowego posiedzenia tego banku mogą być widoczne większe wahania na parze EUR/USD. Średnia wartość kursu euro podczas dzisiejszej sesji wyniosła 1,08 USD.

EUR/USD

średni kurs euro w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,0,1100,profile-waluta-online.html

Słaby złoty

Wczorajsze wahania w notowaniach złotego miały dwie przyczyny. Pierwszą z nich był komentarz jednej z agencji ratingowych – Moody’s –  która poprawiła swoją prognozę deficytu budżetowego Polski na 3,1% PKB w 2016 r. z 2,9%. Ta informacja wywołała osłabienie złotego wobec większości walut. Silny wzrost PLN nastąpił dopiero po komunikacie Ministerstwa Finansów, które – dzięki wyższej wartości szacunkowej PKB – spodziewa się, że deficyt budżetowy za 2015 r. będzie niższy niż 47 mld zł. Polska waluta niestety nie utrzymała tej przewagi na parze z euro, które dziś systematycznie z poziomu 4,43 wspinało się do 4,47. Średni kurs wspólnej waluty wyniósł dziś 4,46 PLN.

EUR/PLN

średni kurs euro w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

Amerykańska waluta próbowała odrobić straty

Dolar po wczorajszym umocnieniu złotego dziś miał problem, aby nadrobić poniesione straty. Dzisiejszą sesję rozpoczęliśmy na tej parze na poziomie 4,08. W południe została naruszona granica 4,11 od której rozpoczęły się silniejsze wahania. Środowe kalendarium makroekonomiczne zawiera kilka pozycji, które mogą być istotne dla dolara, jednak pierwsze skrzypce gra dziś posiedzenie Fedu i to własnie ono będzie miało największy wpływ na ruchy walut. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 4,10 PLN.

USD/PLN

średni kurs dolara

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

CHF/PLN trochę niżej

Złoty po wczorajszych zawirowaniach najbardziej umocnił się wobec franka. Zejście w okolice poziomu 4,00 daje nadzieję na powrót do tej wartości być może na dłużej. Dzisiejszą sesję również można zaliczyć do jednej z lepszych. Na początku dnia kurs franka utrzymywał się na poziomie 4,02. Dopiero po osiągnięciu w południe szczytu 4,05 zaczęły być widoczne większe wahania. Podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym średni kurs franka wyniósł 4,04 PLN.

CHF/PLN

kurs franka w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

 

27.01.2016
Trześniowski