Komentarz walutowy 27.04.2016

Atmosfera na rynku walutowym coraz gorętsza. Wszyscy czekają na to, co powie Fed. Czy retoryka płynąca z posiedzenia będzie świadczyć o odłożeniu w czasie kolejnej podwyżki, czy da nadzieję na jej dokonanie już w czerwcu? W oczekiwaniu na wieczorne posiedzenie główna para walutowa była narażona na niewielkie wahania, które jednak nie wprowadziły konkretnych zmian w notowaniach.

Dolar traci

Amerykańska waluta traci na wartości od początku tego tygodnia. Prawdopodobnie dzisiejsze komentarz po posiedzeniu Fedu rozczaruje rynki, co jeszcze bardziej osłabi tę walutę. Wczorajsze dane nie zachwyciły a dzisiejsze raczej za wiele nie zmienią. Dopiero czwartkowa rewizja PKB za pierwszy kwartał może umocnić dolara. Nastrój inwestorów jest umiarkowanie dobry, podtrzymuje go wzrost cen ropy naftowej, która doszła dzisiaj do pięciomiesięcznych maksimów. Średni kurs euro podczas dzisiejszej sesji wyniósł 1,13 USD.

EUR/USD

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Dziś ponownie straty

Złoty podczas dzisiejszej sesji ponownie stracił na wartości wobec euro. Z poziomu 4,36 przesunął się do 4,39. Dobra pozycja wspólnej waluty na głównej parze walutowej oraz zamieszanie polityczne na rynku lokalnym – oto przyczyny słabości naszej waluty. Najwięcej emocji budzi ostatnio zapowiedz publikacji majowego raportu agencji ratingowej Moody’s, o którą obawiają się wszyscy inwestorzy. Średni kurs euro podczas dzisiejszej sesji wyniósł 4,38 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Dolar ponownie mocniejszy

Kurs dolara po wczorajszymi kilkugroszowym osłabieniu dziś odrobił już połowę strat. Prawdopodobnie dopiero po wieczornej decyzji Rezerwy Federalnej kurs obierze konkretny kierunek. Wszyscy uczestnicy rynków spodziewają się, że Fed nie wprowadzi zmian, jednak to, w jaki sposób o tym poinformuje będzie miało wpływ na kursy walut. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,88 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, kurs USD

Źródło: biznes.pl

Fale zmienności na CHF/PLN

W poniedziałek umocnienie do 4,02, we wtorek cofnięcie do 3,97. Dziś powrót w okolice 3,99. Frank szwajcarski, jako waluta podwyższonego ryzyka zawsze najbardziej reaguje na wszelkie silniejsze turbulencje na rynku. W najbliższych dniach oprócz czynników zewnętrznych na notowania tych dwóch walut będzie miała również spory wpływ piątkowa publikacja indeksu instytutu KOF oraz wystąpienie publiczne prezesa SNB Thomasa Jordana. Średni kurs CHF wyniósł dziś 3,99 PLN.

CHF/PLN

kurs franka, kurs CHF

Źródło: biznes.pl

Mocny funt

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii okazał się zgodny z prognozami – wbrew temu, co zakładali inwestorzy, którzy obawiali się o jego spadek. Natomiast sprzedaż detaliczna w CBI wypadła dużo gorzej niż konsensus zakładał. Kurs funta mimo to ciągle umocnią się wobec złotego. Dziś trochę wolniej z lokalnymi cofnięciami, ale dotarł w trakcie dnia do poziomu 5,67. Średnia wartość w trakcie dzisiejszego handlu wyniosła 5,65 PLN.

GBP/PLN

kurs funta, kurs GBP

Źródło: biznes.pl

27.04.2016
Aniela Agopsowicz