Komentarz walutowy 27.10.2015

Rynek walutowy zaczął powoli stabilizować się po niedzielnych wyborach. Złoty podczas dzisiejszej sesji umocnił się znacząco wobec franka szwajcarskiego.

 

Dolar wypatruje sygnału do zmian

 
Po zeszłotygodniowym silnym spadku para EUR/USD zatrzymała się na poziomie 1,10, który stanowi silny opór. Rynek mimo publikacji istotnych danych makro wydaje się na nie nie reagować, najważniejszy jest jutrzejszy komunikat z posiedzenia Fedu. Jednak i wobec niego inwestorzy nie mają zbyt wielkich oczekiwań. Nic nie wskazuje na to, aby podwyżka stóp procentowych miała zostać dokonana w tym miesiącu. Teraz bardziej istotne jest, jaki wydźwięk będą miały informacje płynące ze spotkania Rezerwy Federalnej, jeśli okażą się bardziej przychylne do dokonania zmian w polityce monetarnej w grudniu, możliwe, że dolar się umocni. Dziś średni kurs dolara wyniósł 1,10 EUR.

Złoty stabilny na parze z euro

 
Mimo, że kadencja obecnej Rady Polityki Pieniężnej mija dopiero na przełomie stycznia i lutego, rynek walutowy już dziś zastanawia się, jakie zamieszanie może wywołać to w notowaniach kursów walut.  W najbliższym czasie inwestorzy muszą się uodpornić na sporą ilość spekulacji odnośnie planów zmian gospodarczych w naszym kraju. Nasza waluta po wczorajszym stopniowym osłabieniu dziś próbowała umocnić się wobec euro. Złoty na oficjalne wyniki wyborów praktycznie nie zareagował, prawdopodobnie dlatego, że nie różniły się one za wiele od tych podanych wcześniej. Wahania na parze EUR/PLN w najbliższych dniach są możliwe, jednak raczej będą one prowadzić do umocnienia złotego, który powinien powrócić w rejon poziomu 4,22 – 4,24. Podczas dzisiejszej sesji średnia wartość euro wyniosła 4,27 PLN.

Wysoki poziom dolara

Obserwując dzisiejsze notowania pary USD/PLN można stwierdzić, że złoty bardziej reaguje na czynniki pochodzące z zewnątrz, niż z rodzimego rynku. Zaplanowane zmiany przez nowy rząd zdaje się, że będą miały mniejszy wpływ na waluty aniżeli, np. decyzja Rezerwy Federalnej w sprawie polityki monetarnej w USA. Dzisiejsza wycena dolara była bardzo zmienna, od 3,8576 do 3,8697. Intensywność wahań może się jeszcze zwiększyć w dalszej części sesji w związku z odczytami danych makro dla USA. Średnia wartość dolara wyniosła 3,86 PLN.

Lekkie umocnienie PLN

Na parze CHF/PLN podczas dzisiejszej sesji dużo się działo. Na początku obserwowaliśmy lekkie umocnienie, a następnie silny spadek. Zmienność dyktowały przede wszystkim czynniki napływające z szerokiego rynku. Średnia wartość szwajcarskiej waluty wyniosła dziś 3,92, czyli nieco mniej niż wczoraj. To nie zmienia jednak nastawienia kredytobiorców, którzy od wygranej w wyborach parlamentarnych partii oczekują ustawy, która pomoże im w przewalutowaniu ich zobowiązań. To, jaki będzie kurs franka zależy również w dużej mierze od nastroju panującego na rynku ogólnoświatowym. Dlatego w najbliższym czasie istotna dla tej pary będzie zarówno decyzja Fedu, jaki i dane makroekonomiczne.

 

27.10.2015
Trześniowski