Komentarz walutowy 28.04.2016

Dynamika PKB Stanów Zjednoczonych za pierwszy kwartał wypadła słabo, nic więc dziwnego, że osłabienie dolara wobec euro utrzymało się. Złoty dziś odrobił nieznacznie straty wobec funta, natomiast względem pozostałych walut w dalszym ciągu wygląda słabo.

Dolar osłabiony

Euro od początku tygodnia korzysta ze słabości dolara. Z poziomu 1,1214 nastąpił wzrost do 1,1360. Amerykańska waluta widać, że liczyła na to, że komunikat po posiedzeniu Fed będzie trochę inny. Niestety po decyzji o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie USD osłabiło się wobec euro. Jedyną nadzieją na poprawienie sytuacji dolara były dzisiejsze dane PKB za pierwszy kwartał, które wypadły niestety nieznacznie gorzej od prognoz. Nie wpłynęły praktycznie w ogóle na kurs euro. Jeśli taka tendencja w danych makro się utrzyma to czerwcowa podwyżka stóp staje pod dużym znakiem zapytania. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,13 USD.

EUR/USD

kurs euro

Źródło: biznes.pl

Słabość złotego

Dzisiejsze notowania pary EUR/PLN mimo wahań utrzymywały się na jednakowym poziomie 4,38. Ostatnio na lokalnym rynku pojawiły się doniesienia o rzekomym celowym osłabianiu złotego przez grupę inwestorów, którzy obawiają się o swoje inwestycje w związku ze zbliżającym się majowym raportem agencji ratingowej Moody’s. Jest to jednak jedno z wielu wyjaśnień słabości naszej waluty. Porównując notowania tej pary w zeszłym roku z aktualnym, daje się zauważyć pewną powtarzalność. PLN zazwyczaj traci na wartości w okresie wiosenno-letnim. Średni kurs euro wyniósł dziś 4,38 PLN.

EUR/PLN

kurs euro

Źródło: biznes.pl

Stabilizacja na USD/PLN

Złoty po wtorkowym umocnieniu próbuje utrzymać przewagę nad dolarem. Wczorajsza informacja o braku zmian w polityce monetarnej zwiększyła szansę naszej waluty na aprecjację. Brak reakcji amerykańskiej waluty na słabszą wartość PKB za pierwszy kwartał wskazuje na to, że ciężar leży zupełnie gdzie indziej. Być może to czynniki zagraniczne nie pozwalają wybić się USD. Średni kurs amerykańskiej waluty wyniósł dziś 3,86 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, kurs USD

Źródło: biznes.pl

Frank szwajcarski przed jutrzejszym wystąpieniem prezesa SNB ma się całkiem dobrze. Utrzymuje swoją przewagę nad złotym poruszając się w pobliżu poziomu 4,00. Na rynku lokalnym inwestorzy wyczekują informacji o poprawkach, jakie miały zostać zaproponowane do ustawy frankowej. Podczas piątkowych publikacji związanych z frankiem istotna będzie wartość PKB za pierwszy kwartał ze Strefy Euro. Średni kurs CHF wyniósł dziś 3,99 PLN.

CHF/PLN

kurs chf, kurs franka szwajcarskiego

Źródło: biznes.pl

Zmienność funta

Mimo mocnych wahań i sporych szczytów funt słabnie. Im bliżej czerwcowego referendum notowania tej waluty mogą być bardzo zmienne. Kurs podczas dzisiejszej sesji owszem, wybił się do poziomu 5,64, jednak patrząc na jego notowania z perspektywy całego tygodnia widzimy, ze osuwa się on w dół. Prawdopodobnie w trakcie polskiego długiego weekendu złoty jeszcze straci, jednak nie powinno to być trwałe. Średni kurs funta wyniósł dziś 5,63 PLN.

GBP/PLN

kurs funta brytyjskiego, kurs GBP

Źródło: biznes.pl

28.04.2016
Trześniowski