Komentarz walutowy 28.09.2015

Szykuje się ciekawy tydzień na rynku walutowym. Kalendarium makroekonomiczne pęka w szwach, w związku z czym możliwa jest duża zmienność na kursach walut. Podczas pierwszej sesji dominowała tendencja zwyżkowa przede wszystkim na parach z PLN.

 

Dobry początek tygodnia dla dolara

 
Dzisiejsze dane z Chin spowodowały spore wahania na głównej parze walutowej. Wywołały one lekkie pogorszenie się nastrojów na rynku w związku z obawami o formę tamtejszej gospodarki. Sesja rozpoczęła się od wartości 1,12 i mimo sporej zmienności dolar powoli się umacniał. Jedyne czynniki, jakie jeszcze dziś mogą zaburzyć aprecjację amerykańskiej waluty to wystąpienia szefów Fedu poszczególnych stanów w USA. Średnia wartość dolara wyniosła podczas dzisiejszej sesji 1,11 EUR.

Wzrost euro

 
Notowania naszej waluty z euro dobiły dziś do nowego szczytu, którym był poziom bliski wartości 4,24. Afera związana z Volkswagenem, – która w dłuższej perspektywie czasu może wpłynąć niekorzystnie również na Niemcy – wydaje się, że zeszła na drugi plan. Czynnikiem, który miał wpływ na wahania pary EUR/PLN były przeprowadzone w minionym weekendzie wybory do parlamentu Katalonii, w których zwyciężyło ugrupowanie zwolenników niepodległości. Notowania złotówki na parze z euro zarówno dziś, jak i w najbliższych dniach pozostaną zależne od czynników napływających z szerokiego rynku. A takich w nadchodzącym tygodniu nie zabraknie. Średnia wartość EUR podczas dzisiejszej sesji wyniosła 4,23 PLN.

Nowy szczyt na koniec miesiąca

Poniedziałek od samego rana okazał się lepszy dla dolara niż złotówki. Po zeszłotygodniowych silnych wahaniach na parze USD/PLN amerykańska waluta osiągnęła sporą przewagę nad PLN docierając do wartości 3,79. Było to nowe maximum miesiąca, które otworzyło drogę do dalszej aprecjacji dolara. W związku z wieloma publikacjami makroekonomicznymi w nadchodzących dniach kurs powyższej pary może być narażony na większą niż zwykle zmienność. Pamiętajmy, że punktem kulminacyjnym w handlu na rynku walutowym jest środek tygodnia. W tym czasie inwestorzy są najbardziej aktywni i często ceny walut są korzystniejsze niż na początku czy na końcu tygodnia. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,78 PLN.

Frank szwajcarski bardzo czuły na czynniki zewnętrzne

Frank szwajcarski przez większą część sesji oscylował dziś w rejonie wartości 3,86 PLN. Zmienność na parze CHF/PLN była uzależniona przede wszystkim od czynników pochodzenia ogólnoświatowego. Największym z nich niezmiennie pozostał temat podwyżki stóp procentowych w USA. W najbliższym czasie poznamy wartość indeksu instytutu KOF, który prognozuje na sześć miesięcy do przodu możliwe osiągnięcia gospodarki w Szwajcarii. Również warto zwrócić uwagę na wartości dotyczące sprzedaży detalicznej oraz na indeks PMI dla przemysłu w tym państwie. Średnia wartość franka wyniosła podczas dzisiejszego handlu 3,86 PLN.

 

28.09.2015
Trześniowski