Komentarz walutowy 29.02.2016

Dzisiejszy handel na rynku walutowym upłynął pod znakiem umacniającego się dolara na fali gorszych danych makro dla wspólnej waluty. Wszystkie wskaźniki z Europy, które będą w najbliższych dniach publikowane, będą miały bardzo duże znaczenie dla EBC, który w przyszłym tygodniu będzie miał swoje posiedzenie.

Dolar w natarciu

Po raz pierwszy od września w Strefie Euro ponownie zawitała deflacja. Publikacja tych danych spowodowała, że para EUR/USD z porannego poziomu 1,09 zeszła jeszcze niżej i obecnie waha się w okolicy 1,0880. Europejski Bank Centralny na najbliższym posiedzeniu będzie miał sporo do przedyskutowania. Rynek oczekuje, że EBC będzie kontynuował luzowanie polityki monetarnej. Zeszłotygodniowy Szczyt G20 rozczarował wielu inwestorów. Nie zapadły żadne wiążące wspólne decyzje, nie podano informacji o wspólnych planach – przynajmniej oficjalnie. Średni kurs wspólnej waluty wyniósł dziś 1,08 USD.

EUR/USD

średni kurs euro w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

Lepsze dane dla złotego, gorsze dla euro

Zapoczątkowane dziś rano umocnienia złotego dzięki zgodnej z oczekiwaniami publikacji PKB z Polski i powrotowi deflacji do Strefy Euro jest kontynuowane. Złoty ma szanse utrzymać się na swojej pozycji o ile euro nie otrzyma pozytywnych impulsów, a te mogą nadejść wraz z wystąpieniami publicznymi przedstawicieli EBC. Średni kurs euro wyniósł dziś 4,35 PLN.

EUR/PLN

dzisiejszy kurs euro w kantorze internwtowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

Wahania mocnego dolara

Przyczyną dzisiejszych wahań pary USD/PLN z jednej strony jest pogorszenie nastrojów panującego wokół wspólnej waluty, a z drugiej pomyślne dane dla złotego. Dolar po piątkowym wybiciu z 3,92 do 3,99 zabezpieczył sowją pozycję zapewne na kilka najbliższych dni. Jeśli dzisiejsze dane makro okażą się pomyśle możliwy jest atak na poziom 4,00. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,99 PLN.

USD/PLN

średni kurs dolara w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Dzisiejsze dane makro ze światowych gospodarek sporo namieszały w układzie notował głównych par walutowych. Dzień się jeszcze nie skończył, a kolejnym impulsem do zmian w kursach walut mogą być publikacje ze Stanów Zjednoczonych. Para CHF/PLN, która bardzo mocno reaguje na wszelkie zmiany na globalnym rynku poruszała się dziś w przedziale 3,98-4,01. Podany dziś szwajcarski indeks instytutu KOF, mimo że wykazał spory wzrost nie przyczynił się do umocnienia CHF. Średni kurs franka wyniósł 3,98 PLN.

CHF/PLN

średni kurs franka

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

29.02.2016
Trześniowski