Komentarz walutowy 3.09.2015

Notowania walut podczas dzisiejszej sesji były uzależnione od wielu czynników. Głównym z nich było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Dobrą wiadomością dla frankowiczów było utrzymanie przewagi PLN nad CHF.

 

Spokojny czwartek na parze EUR/USD

 
Dzień wolny od pracy w Chinach spowodował uspokojenie się inwestorów na rynku finansowym. Para EUR/USD poruszała się dziś w obrębie poziomu 1,12. Z dzisiejszych danych makroekonomicznych najistotniejsze dla dolara wydają się popołudniowe odczyty dotyczące handlu zagranicznego, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych oraz indeks PMI dla usług. Europejskie dane niczym szczególnym nie zaskoczyły, jedynie sprzedaż detaliczna w Strefie Euro zwiększyła się. Decyzja EBC o wysokości stóp procentowych również nie wywołała żadnej silniejszych reakcji na parze EUR/USD. Pozostały one na dotychczasowym poziomie. Być może większe ruchy będziemy obserwować po konferencji prasowej po posiedzeniu EBC. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 1,12 EUR.

Euro odrabia wczorajsze straty

 
Euro po wczorajszym spadku dziś ewidentnie postanowiło odrobić straty. Jak na razie udało się zbliżyć do poziomu 4,23. Całkiem optymistyczne dane makro z państw członkowskich UE wsparły wspólną walutę. We Włoszech i Niemczech został zanotowany wzrost indeksu PMI dla usług. Dziś czeka nas jeszcze wystąpienie przewodniczącego Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego. Jeśli jego stosunek do ostatnich wydarzeń z azjatyckiej giełdy będzie optymistyczny może to wesprzeć euro i umocnić je nawet do wczorajszego maximum. Podczas dzisiejszej sesji średnia wartość euro wyniosła 4,22 PLN.

Dolar powoli się umacnia

Dolar amerykański sesję rozpoczął od spadku z poziomu 3,77 do 3,75. Przez większą część sesji wahał się za parze ze złotówką. Dopiero w godzinach popołudniowych zbliżył się do ceny startowej. Niecierpliwość inwestorów była dziś szczególnie widoczna w notowaniach z PLN. Jeśli wskaźniki makro okażą się zgodne z prognozowanymi możliwe, że za dolara będziemy płacić około 3,7750 – 3,7800. Średnia wartość podczas dzisiejszej sesji wyniosła 3,76 PLN.

Złotówka utrzymała przewagę nad frankiem

Mnogość wydarzeń o zasięgu ogólnoświatowym wpływa nieustannie na kurs pary CHF/PLN. To, co dzieje się na rynku europejskim, wszelkie konflikty zbrojne czy wystąpienia ważnych przedstawicieli państw powoduje wahania kursu franka szwajcarskiego. Gdy kredytobiorcy chcą wymienić jak najtaniej CHF, muszą skupić uwagę na bardzo wielu czynnikach. Dzisiejsze posiedzenie EBC, a raczej tematy na nim poruszane spowodowały osłabienie się szwajcarskiej waluty. Po wczorajszym silnym spadku PLN pogłębiło przewagę frankiem. Kurs pary CHF/PLN podąż w dobrym kierunku. Średnia wartość CHF wyniósł dziś 3,87 PLN.

03.09.2015
Trześniowski