Komentarz walutowy 3.12.2015

Czwartek – dzień pełen wrażeń na rynku walutowym. Fałszywa informacja, która ukazała się tuż przed oficjalną decyzją Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych spowodowała spore zamieszanie wśród inwestorów.

Fałszywa informacja spowodowała zamieszanie na rynku walutowym

Dzisiejszy handel na rynku walutowym był bardzo dynamiczny. Od rana obserwowaliśmy powolny, ale zdecydowany spadek na parze EUR/USD, która w południe zbliżyła się do poziomu 1,0530. Wszyscy uczestnicy rynku wyczekiwali informacji odnośnie decyzji EBC w sprawie wysokości stóp procentowych. Do opinii publicznej wyciekła fałszywa wiadomość o tym, że nie zostały wprowadzone żadne zmiany. Spowodowało to spory chaos wśród inwestorów, ponieważ okazało się, że władze Europejskiego Banku Centralnego jednak obniżyły stopy depozytowe o 10 pb. Fałszywa informacja spowodowała skok na powyższej parze do wartości powyżej 1,07. Rynek prawdopodobnie do końca dzisiejszej sesji będzie próbował ustosunkować się do zaistniałej sytuacji. Średnia wartość euro wyniosła dziś 1,06 PLN.

EBC stopy procentowe obniżyło a euro się umocniło

Notowania pary EUR/PLN do godzin popołudniowych były bardzo spokojne. Kurs euro utrzymywał się na pograniczu 4,26 – 4,27. Dane makro w tym dniu nie miały praktycznie żadnego znaczenia. Rynek zareagował bardzo gwałtownie na ogłoszoną przez EBC decyzję w sprawie stóp procentowych. Z technicznego punktu widzenia mogła ona być taka dlatego, że większość uczestników rynku walutowego spodziewała się większego cięcia stóp oraz informacji na temat dalszych działań związanych z programem QE. Być może Mario Draghi powie coś więcej na ten temat podczas konferencji prasowej. W każdym razie w normalnych warunkach powinna się osłabić na wieść o obniżce stóp procentowych, a stało się zupełnie odwrotnie. Euro przez chwilę podskoczyło do wartości 4,31. Możliwe, że do końca dnia jego wartość osłabnie. Średnia wartość wspólnej waluty wyniosła dziś 4,28 PLN.

Osunięcie dolara w dół

Kurs dolara do czasu posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego wzrastał. W najwyższym punkcie został przekroczony poziom 4,05 a nawet dotknął 4,06. Złotówka zaczęła się umacniać po ogłoszeniu decyzji najpierw do wartości 4,00 a następnie 3,99. Zaplanowane na dziś publikacje danych makro prawdopodobnie nie wpłyną na poprawę sytuacji dolara. Średnia wartość amerykańskiej waluty wyniosła dziś 3,98 PLN.

Frank mimo dzisiejszych zawirowań na rynku w miarę stabilny

Szwajcarska waluta dziś poruszała się w miarę stabilnie. Po wczorajszej zwyżce do 3,95 kurs franka utrzymywał się na tym poziomie z nieznacznym spadkiem to 3,94 przed południem. Wyżej opisywane wydarzenia wywołały na parze CHF/PLN wywołały najpierw skok do 3, 97 a następnie spadek do 3,93. W efekcie wartość franka uplasowała się w rejonie 3,94 i dopóki inwestorom nie puszczą emocje jego wartość może się jeszcze wahać. Średni kurs franka wyniósł 3,94 PLN.

 

03.12.2015
Trześniowski