KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

Mario Draghi, prezes ECB, Europejski Bank Centralny, Ekantor.pl

Mario Draghi – kim naprawdę jest prezes ECB?

Uwikłany w skandale finansowe opiewające na miliardy euro, zachował stanowisko prezesa Europejskiego Banku Centralnego przez całą kadencję oraz obronił pozycję jednego z najbardziej wpływowych ludzi świata. Draghi to zdecydowanie nietuzinkowa Read more

500 zł w obiegu – wszystko, co musisz wiedzieć o najwyższym polskim nominale

10 lutego 2017 to data, która przejdzie do historii, a to za sprawą banknotu z wizerunkiem Jana III Sobieskiego, który trafia dziś do obiegu. Mimo, że 500 złotowy nominał wzbudzał Read more

Komentarz walutowy 30.06.2015


AUTORANALITYK FINANSOWY EKANTOR.PL
Aniela Agopsowicz
Analityk rynków walutowych i kapitałowych w firmie ekantor.pl Interesuje się zmianami zachodzącymi na rynku walutowym. Na co dzień analizuje wydarzenia zachodzące na rynku forex. Prognozuje również zmiany w notowaniach kursów walut, jak i konsultuje transakcje walutowe. Wyznaję zasadę: szybko, ale dokładnie. Prywatnie wielbicielka fotografii.

Dziś mija termin spłaty skonsolidowanych rat do Międzynarodowego Funduszu Walutowego przez Grecję. Według informacji z różnych źródeł wynika, że Grecy nie spłacą długu.

Nie oznacza to jednak jeszcze bankructwa. W centrum uwagi pozostaje niedzielne referendum, do czasu którego żadnego punktu zwrotnego nie będzie. Relatywnie stabilny handel na rynku finansowym lekko umocnił złotówkę. Spekulacje inwestorów jednak z godziny na godzinę zmieniają kierunki notowań na większości par walutowych.

 

Podwyżka stóp procentowych w USA zagrożona przez sytuacje w Grecji

Wtorkowy handel na rynku walutowym w porównaniu z wczorajszym miał łagodniejszy przebieg. Inwestorzy rozważali możliwe scenariusze przyszłości dla Grecji. Również zastanawiali się nad konsekwencjami ewentualnego bankructwa dla pozostałych państw UE w przypadku, gdy Grecy podczas referendum zakreślą „NIE” dla dalszych cięć i oszczędności. Niepewne losy tego państwa wywołały spore wątpliwości wśród członów Rezerwy Federalnej, którzy obawiają się globalnych skutków w przypadku ogłoszenia upadłości finansowej przez Ateńczyków. W związku z tym tak przez wielu wyczekiwana podwyżka stóp procentowych w USA jest zagrożona. Oprócz czwartkowych danych z amerykańskiego rynku pracy istotna dla dolara będzie jutrzejsza finalna wartość indeksu PMI dla przemysłu. Średnia wartość USD wyniosła dziś 1,11 EUR.

 

Do referendum bez punktu zwrotnego

Dramat, z jakim zmierza się Grecja negatywnie oddziałuje na waluty rynków wschodzących. Złotówka na parze z euro nie odczuła tego tak drastycznie, jak w zestawieniu z frankiem szwajcarskim. Mimo że temat greckich problemów finansowych dotyczy w sposób bezpośredni wspólnej waluty, to euro nie zareagowało mocno na wczorajsze doniesienia o porzuceniu dalszych negocjacji przez premiera Tsiprasa. Być może, tak jak podkreślaliśmy to wcześniej EUR czeka na pewne i rzetelne informacje do jakiegokolwiek mocniejszego ruchu. Do czasu referendum atmosfera na rynku walutowym będzie napięta, ale nie będzie prawdopodobnie żadnego punktu zwrotnego. Jedynie w środę w Bundestagu odbędzie się debata na temat Grecji, natomiast do niedzieli Donald Tusk nie przewiduje zwołania szczytu państw UE. Podczas dzisiejszej sesji średnia wartość euro wyniosła 4,18 PLN.

 

Dolar odzyskuje siły

Para USD/PLN po wczorajszej panice na rynku dziś rozpoczęła notowania dużo niżej, bo od wartości 3,73 którą zakończyliśmy sesję w piątek. Dziś tak wysokiego poziomu jak w poniedziałek nie było, ale amerykańska waluta miała sporą przewagę nad PLN. Sytuacja Grecji mocno rzutuje na kursy walut, zanim zostanie podjęta ostateczna decyzja wahania będą rzeczą naturalną. Do czasu ustabilizowania się sytuacji na ryzyko kursowe będą skazane zwłaszcza osoby wyjeżdżające na wakacje za granicę. Dlatego dobrze jest wcześniej pomyśleć o wymianie walut za pośrednictwem kantoru internetowego. Dzięki wymianie online zaoszczędzić można nie tylko pieniądze, ale i czas. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,74 PLN.

 

Nerwowa atmosfera na rynku źle wpływa na franka

Dzisiejsze notowania pary CHF/PLN rozpoczęły się od wartości 4,03. Po opublikowaniu zaskakująco niskiego indeksu instytutu KOF – pokazuje on jak może się zmienić szwajcarska gospodarka w najbliższych 6 miesiącach – kurs zszedł w dół do poziomu 4,01. Niedługo cieszyliśmy oko takim widokiem, ponieważ przed południem CHF podskoczył powyżej 4,03 poczym skorygował do 4,02. Oprócz nerwowej atmosfery związanej z Greckimi problemami na notowania franka szwajcarskiego będzie miała wpływ wartość indeksu PMI dla przemysłu, którą poznamy jutro. Negatywne emocje u „frankowiczów” z dnia na dzień wzrastają, nieustannie od stycznia obawiają się o swoją przyszłość. Przez przewartościowanego franka sytuacja finansowa wielu z Polaków uległa znacznemu pogorszeniu. Na razie działania rządu w ich sprawie są mizerne w skutkach, ale być może po jesiennych wyborach nastąpi jakiś przewrót w tej sprawie. Średnia wartość CHF wyniosła dziś 4,02 PLN.

 

Zespół ekantor.pl

Zobacz nasze pozostałe komentarze walutowe!

 


cele informacyjne komentarz walutowy

30.06.2015 15:00
Autor: Aniela Agopsowicz Analityk finansowy Ekantor.pl
Udostępnij:


 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000