Komentarz walutowy 31.05.2016

Główna para walutowa podczas dzisiejszej sesji poruszała się dość stabilnie w obrębie jednego poziomu 1,11. Złotówka stabilnie utrzymała przewagę wobec większości walut, dzięki nie najgorszym danym makro.

Dane makro najważniejsze

Dzisiejszy handel na rynku walutowym przyniósł lekkie osłabienie dolara. Inwestorzy widać, że wstrzymują się od działań w oczekiwaniu na konkretną dawkę danych makro. Dziś jeszcze przed nami pierwsza ich porcja. Poznamy m.in. wysokość dochodów i wydatków Amerykanów oraz indeks zaufania konsumentów. Kurs EUR/USD poruszał się dziś w przedziale 1,1121-1,1161. Z każdym dniem tygodnia, aż do piątku sytuacja na rynku walutowym będzie się stawała coraz bardziej nerwowa. Po ostatniej wypowiedzi prezes Fed wszyscy oczekują, że czerwiec lub lipiec będzie właśnie tymczasem, w którym nastąpi podwyżka stóp procentowych. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,11 USD.

EUR/USD

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Złoty utrzymuje przewagę

Jak długo jeszcze złoty zdoła utrzymać się poniżej 4,40? Patrząc na przybywające każdego dnia czynniki ryzyka prawdopodobnie nie potrwa to długo. Dzisiejsza publikacja dynamiki PKB dla Polski lekko umocniła naszą walutę wobec euro do poziomu 4,37. Inflacji HICP dla Strefy Euro wypadła zgodnie z prognozami, więc zapewne dlatego nie zrobiła większego wrażenia na inwestorach.  W dalszej części sesji poznaliśmy wstępną wartość inflacji CPI dla naszego kraju, która była nieco gorsza od oczekiwań. Średni kurs euro wyniósł 4,38 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Dolar tanieje

Dzisiejsze notowania pary USD/PLN miały jedynie stabilny początek. Kurs poruszał się w okolicy poziomu 3,94. W drugiej części sesji dolar osłabił się wobec złotego do poziomu 3,92. Notowania amerykańskiej waluty budzą w ostatnim czasie największe zainteresowanie. Cały rynek niecierpliwie wyczekuje piątkowych danych z rynku pracy w związku ze wzrostem prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych w USA w najbliższym czasie. Średni kurs USD wyniósł dziś 3,92 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, kurs USD

Źródło: biznes.pl

Zmienność na parze CHF/PLN była podczas dzisiejszej sesji wyraźnie ograniczona. Po jednorazowym wybiciu w kierunku 3,98 kurs franka przez drugą część sesji utrzymywał się poniżej poziomu 3,97. Złoty prawdopodobnie zdołałby trwale umocnić się wobec szwajcarskiej waluty, gdyby nie fakt, że na lokalnym rynku ponownie zaczęło się robić gorąco wokół ustawy frankowej. Średni kurs CHF wyniósł dziś 3,96 PLN.

CHF/PLN

kurs franka, kurs CHF

Źródło: biznes.pl

Słabsza sesja funta

Po jednym dniu nieobecności brytyjscy inwestorzy wracają na rynek walutowy. Kurs funta w pierwszej części sesji dotarł do poziomu 5,79, a następnie spadł do 5,72. Duża rozpiętość wahań wskazuje na to, jak mocno w dalszym ciągu wpływa na notowania walut zagrożenie Brexitem. Najnowsze sondaże wskazują w prawdzie, że kilkoma punktami procentowymi przewagę mają zwolennicy pozostania w UE. Średni kurs funta wyniósł dziś 5,75 PLN.

GBP/PLN

kurs GBP, kurs funta

Źródło: biznes.pl

 

31.05.2016
Trześniowski