Komentarz walutowy 4.07.2016

Z powodu obchodzonego w Stanach Zjednoczonych Dnia Niepodległości oraz braku zaplanowanych ważnych publikacji, dzisiejsza sesja miała być wyjątkowo spokojna. I była, jednak jak się okazało, nie dla polskiej waluty. Złoty musiał stawić dziś czoła przedstawionym rano planom, dotyczącym Otwartych Funduszy Emerytalnych.

 

Spokojny początek tygodnia
Euro wykorzystało optymistyczne sygnały napływające ze strony banków centralnych i w drugiej połowie piątkowej sesji wyraźnie poprawiło notowania. Dziś utrzymuje swoją pozycję mimo chwilowego spadku, który mógł być reakcją na dane Indeksu Sentix, odzwierciedlające oczekiwania inwestorów. Okazały się one znacznie słabsze od prognoz i niekorzystne względem ubiegłego miesiąca. Dzisiejsze Święto Niepodległości w USA oraz ubogie w wydarzenia kalendarium sprawiają, że na ważne dla tej pary dane inwestorzy muszą poczekać do jutra. Średnia wartość euro wyniosła dziś 1,11 USD.
EUR/USD

euro, dolar, EUR/USD
Źródło: biznes.pl

 

Wyprzedaż złotego
W mniej komfortowej sytuacji znalazła się złotówka, która po dzisiejszym wystąpieniu wicepremiera Morawieckiego straciła mocno w parze z euro. Na konferencji zapowiedział on dalsze zmiany, prowadzące do demontażu systemu OFE. Jego wypowiedź zaniepokoiła inwestorów, co przyczyniło się do wyprzedawania złotówki. Polska waluta straciła dziś mocno względem euro, którego średnia wartość osiągnęła 4,42 PLN.
EUR/PLN

euro, złoty, PLN, EUR, kurs EUR
Źródło: biznes.pl

 

Umocnienie dolara
Osłabienie złotówki przeniosło się również na parę USD/PLN. Reakcja inwestorów na demontaż Otwartych Funduszy Emerytalnych sprawiła, że dolar, mimo zamkniętych dziś giełd, odrobił piątkowy spadek wartości. W najbliższych dniach złoty będzie znajdował się pod obserwacją, ponieważ zostanie podjęta decyzja NBP w sprawie stóp procentowych oraz zostanie opublikowana ocena wiarygodności kredytowej. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,97 PLN.
USD/PLN

dolar, złoty, USD/PLN, kurs dolara
Źródło: biznes.pl

 

Odwrócenie w stronę bezpiecznych walut
Chociaż zaproponowane przez ministra Morawieckiego zmiany, mogą okazać się korzystne dla gospodarki, to jednak możemy się spodziewać, że przyczynią się one do obniżenia wartości złotego w najbliższych dniach. Inwestorzy nie zapomnieli, jakie spadki na giełdzie wywołał poprzedni demontaż OFE. Z tego powodu odwrócili się dziś oni w kierunku bezpiecznych walut, przez co można było zaobserwować wzrost wartości franka szwajcarskiego, którego średnia wartość wyniosła dziś 4,08 PLN.
CHF/PLN

frank szwajcarski, złoty, kurs franka, CHF/PLN
Źródło: biznes.pl

 

Złotówka słabnie w parze z funtem
Nawet osłabiony w innych parach funt, radzi sobie dziś całkiem dobrze względem złotówki. Notowania GBP sprzed ogłoszenia wyników referendum w sprawie Brexitu są już dla Brytyjczyków wspomnieniem, jednak globalne uspokojenie przez banki nastrojów, związanych z losami Wielkiej Brytanii, poprawiło notowania tej waluty. Czynniki wewnętrzne oddziaływujące na złotego ułatwiły funtowi osiągnięcie dziś średniej wartości 5,27 PLN.
GBP/PLN

funt, złotówka, GBP/PLN, kurs funta
Źródło: biznes.pl

04.07.2016
Katarzyna Orawczak