Komentarz walutowy 5.01.2016

Wtorkowa sesja na rynku walutowym należała do dolara, który umocnił się zarówno w stosunku do euro jak i złotego. W nadchodzących dniach poznamy dane makroekonomiczne, które mogą istotnie wpłynąć na kursy walut.

Nowe minimum na głównej parze

Ledwo zaczęliśmy nowy rok a główna para walutowa już osiągnęła nowe minimum. Podczas dzisiejszej sesji EUR/USD zeszło do poziomu 1,07. Pierwsze umocnienie dolara nastąpiło wczoraj, co nie do końca było zrozumiałe, ponieważ dane dotyczące przemysłu w USA były po prostu słabe. Inwestorzy widocznie czekają na piątkowy raport z sytuacji na rynku pracy, a tym, co pojawia się przed nim widocznie się nie sugerują. Dziś natomiast kalendarium makroekonomiczne nie zawierało zbyt wiele istotnych publikacji. Jedynie uwagę przykuły wysokość stopy bezrobocia w Niemczech oraz inflacji HICP dla Strefy Euro. Wartości zarówno jednego jak i drugiego wskaźnika pozostały bez zmian. Średnia wartość euro wyniosła dziś 1,07 USD.

EUR/USD

kurs dolara w ekantor.pl

 

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

Ścieżka wzrostu euro

Wspólna waluta nie przejęła się za bardzo brakiem sygnałów o wzroście inflacji w Strefie Euro. Uczestnicy rynku neutralne informacje uznali za dobry znak, który spowodował zwyżkę na EUR/PLN. Otwarcie sesji nastąpiło w okolicy 4,29 a w południe kurs euro próbował zbliżyć się do 4,32. Mimo jutrzejszego święta w Polsce pozostała część świata handluje normalnie. Warto obserwować notowania walut, gdyż w środę zostanie opublikowanych kilka istotnych wartości, które mogą zmienić układ sił. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,30 PLN.

EUR/PLN

średni kurs euro w kantorze internetowym

 

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

Powyżej 4,00

Otwarcie sesji nastąpiło na poziomie 3,96. Przez pierwsze osiem godzin obserwowaliśmy relatywnie spokojnie notowania. Dopiero, gdy do handlu dołączyli inwestorzy z pozostałych części świata nastąpił silny wzrost na parze USD/PLN. Przez ponad trzy godziny dolar umacniał się wobec złotego do poziomu 4,00. Po osiągnięciu tej wartości – uważanej za psychologiczną barierę dla tego kursu – wzrost został zahamowany. Dla uczestników rynku walutowego najistotniejsze w tym tygodniu będą dwa wskaźniki – jutrzejszy raport ADP oraz piątkowe sprawozdanie z amerykańskiego rynku pracy. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 4,00 PLN.

USD/PLN

średni kurs dolara w ekantorze

 

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Frank szwajcarski drożeje

Frank szwajcarski dziś kontynuował swoją wspinaczkę. Z poziomu 3,95 – wartości otwarcia sesji – zanotował wzrost do 3,97. Dopiero osiągnięcie tego szczytu spowodowało spowolnienie umocnienia CHF wobec PLN. Dla Szwajcarii w nadchodzących dniach najważniejsze będą dane z rynku pracy oraz wartość inflacji producenckiej za grudzień. Te czynniki oprócz tych ogólnoświatowych będą mieć największy wpływ na szwajcarską walutę. Średnia wartość franka wyniosła dziś 3,96 PLN.

CHF/PLN

kursy walut na ekantor.pl

 

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

 

05.01.2016
Trześniowski