Komentarz walutowy 5.04.2016

Wtorkowy handel na rynku walutowym charakteryzował się większymi niż zwykle wahaniami. Złoty osłabił się wobec euro, dolara oraz franka. Czynnikiem wprowadzającym zamieszanie na rynkach finansowych była taniejąca ropa naftowa.

Nieznaczne osłabienie euro

Dzisiejsze notowania głównej pary walutowej były dość zmienne. Sytuacja na rynkach finansowych uległa pogorszeniu w związku ze spadkiem ceny ropy naftowej. Komunikat przedstawicieli OPEC dotyczący kwietniowego spotkania, w trakcie którego rzekomo ma zostać zawarte porozumienie w sprawie wstrzymania wydobycia czarnego surowca, zostało zlekceważone zarówno przez rynek walutowy, jak i surowców. Zdaje się, że inwestorzy nie wierzą w powodzenie tego postanowienia. Euro osłabiło się nieznacznie wobec euro w związku ze słabszym indeksem PMI dla usług w Strefie Euro, który spadł do 53,1 pkt. W trakcie dzisiejszej sesji zostaną jeszcze opublikowane istotne dane makro dla USA, które prawdopodobnie będą miały duży wpływ na kurs EUR/USD. Średnia wartość wspólnej waluty wyniosła dziś 1,13 USD.

EUR/USD

kurs euro, kurs EUR, wymiana walut

Źródło: biznes.pl

Złoty nieznacznie traci

Złoty podczas dzisiejszej sesji nieznacznie osłabił się wobec euro. Niezmiennie kierunek notowań naszej walucie wyznaczają nastroje panujące na rynku ogólnoświatowym. Mimo wzrostu do 4,24 złoty pozostaje silny, a perspektywa długoterminowa jest optymistyczna. Aby kurs euro mógł spaść do okolic 4,20 będzie potrzebny silny impuls, który raczej w najbliższym czasie nie jest przewidziany. Jutrzejsze posiedzenie RPP prawdopodobnie nie wywoła większych ruchów w kursach walut. Średnia wartość wspólnej waluty podczas dzisiejszej sesji wyniosła 4,23 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, kurs EUR, wymiana walut

Źródło: biznes.pl

Dolar w natarciu

Dzisiejsze pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych przyczyniło się również do osłabienia złotego względem dolara. Przyczyn takiego stanu można doszukiwać się w polityce monetarnej, która ma bardzo stabilny charakter. Rynek zapewne potrzebowałby zmian, niestety zarówno PRR, jak i Fed nie przewiduje w najbliższym czasie większych zmian. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,72 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, kurs USD, wymiana walut

Źródło: biznes.pl

SNB rozważa obniżkę stóp procentowych

Szwajcarska waluta praktycznie nie zareagowała na wystąpienie publiczne szefa SNB Thomasa Jordana, który zapowiedział, że biorą pod uwagę dalsze łagodzenie polityki monetarnej. Kurs franka mimo ujemnych stóp procentowych pozostaje mocno przewartościowany. Takie stanowisko szwajcarskiego oficjela wskazuje na to, że założone działania i lokalne interwencje okazały się niewystarczające do osłabienia CHF. Dziś średni kurs franka wyniósł 3,89 PLN.

CHF/PLN

kurs franka szwajcarskiego, kurs CHF, wymiana walut

Źródło: biznes.pl

Funt ponownie w dół

Indeks PMI dla usług w Wielkiej Brytanii wzrósł z 52,7 pkt do 53,7 pkt teoretycznie dane były dobre i teoretycznie powinny umocnić funta. Niestety analizując ten wskaźnik w dłuższej perspektywie czasu był on po prostu słaby. Dokładając do tego nerwową atmosferę na rynku możliwy był tylko jeden ruch na parze GBP/PLN – w dół. Funt po porannej zwyżce osłabił się wobec złotego do poziomu 5,28. Do końca sesji pozostało jeszcze parę godzin, podczas których ta przewaga może zostać jeszcze pogłębiona. Średnia wartość funta szterlinga podczas dzisiejszego handlu wyniosła 5,29 PLN.

GBP/PLN

kurs funta, kurs GBP, wymiana walut

Źródło: biznes.pl

05.04.2016
Aniela Agopsowicz