Komentarz walutowy 7.01.2016

Na rynku walutowym zawsze coś się dzieje. Po jednym dniu przerwy wracamy do handlu. Para EUR/USD trochę spokojniej, również złoty nieznacznie odrobił wczorajsze straty.

Umiarkowana siła dolara

Podczas naszej nieobecności z powodu święta w kursach walut zaszły spore zmiany. Główna para walutowa zeszła do 1.07 dzięki lepszym niż oczekiwano danym z raportu ADP, z którego wynikło, że liczba miejsc pracy w USA zwiększyła się aż o 257 tys. Z kolei wartość indeksu ISM dla usług spadła. Przewagę dolar zaczął tracić z początkiem dzisiejszej sesji, która została otwarta na pograniczu 1,07-1,08. Przed jutrzejszą – najważniejszą w tym tygodniu publikacją – inwestorzy zwrócą jeszcze uwagę na popołudniową liczbę wniosków o zasiłki dla bezrobotnych. Od piątkowego raportu z amerykańskiego rynku pracy w pewnym stopniu zależą natomiast dalsze terminy podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Średnia wartość euro podczas dzisiejszej sesji wyniosła 1,08 USD.

EUR/USD

kurs euro w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

Euro w natarciu

Wczorajszy dzień nie był udany dla naszej waluty. Złoty osłabił się wobec euro o ponad 5 groszy. Notowania EUR/PLN zostały wybite z poziomu 4,30 do 4,35. Taka zwyżka to efekt z jednej strony bierności naszej waluty z racji dnia wolnego oraz ogólnie panującej atmosfery na rynku. Wstrząsy na chińskiej giełdzie spowodowały spore zawirowania w kursach walut. Również dzisiejsze zawieszenie handlu na niej nie obyło się bez echa. Wspólna waluta dziś zanotowała nieznaczne osłabienie wobec PLN. Podczas dzisiejszej sesji średnio za jedno euro płaciliśmy 4,34 PLN.

EUR/PLN

kurs euro

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1092,profile-wykresy.html

Dolar ponownie powyżej czwórki

Amerykańska waluta podczas wczorajszej sesji zbliżyła się do zeszłorocznego maximum. Podczas naszej nieobecności na rynku za jednego dolara najdrożej płaciliśmy 4,04 PLN. W trakcie dzisiejszej sesji, przed południem nastąpił spadek na parze USD/PLN w okolice 4,00. Jeśli jutrzejszy raport z amerykańskiego rynku pracy okaże się przynajmniej zgodny z prognozami możemy spodziewać się ponownego wybicia na parze USD/PLN. Średni kurs dolara wyniósł dziś 4,00 PLN.

USD/PLN

kurs dolara

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,0,1096,profile-waluta-online.html

Frank powyżej 4 zł

Początek roku nie zaczął się zbyt szczęśliwie dla posiadaczy kredytów hipotecznych zaciągniętych we frankach szwajcarskich. Para CHF/PLN podskoczyła podczas dzisiejszej sesji powyżej 4,01. Na koniec zeszłego roku wydawało się już, że kursy powyżej 4,00 mamy już za sobą, niestety zawirowania na rynku światowym – spowodowane m.in. spadkami na chińskiej giełdzie – przyczyniły się do wahań kursów walut. Jutrzejsza sesja może przynieść kolejną falę zmian w notowaniach CHF/PLN, ponieważ zostaną opublikowane ważne dla Szwajcarii dane dotyczące inflacji konsumenckiej oraz raport z sytuacji na rynku pracy. Średnia wartość franka wyniosła dziś 4,00 PLN.

CHF/PLN

kurs franka w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,0,1002,profile-waluta-online.html

07.01.2016
Trześniowski