Komentarz walutowy 7.09.2015

Początek tygodnia miał spokojny przebieg, ponieważ z handlu na rynku walutowym były wyłączone Stany Zjednoczone. Zmienny przebieg notowań obserwowaliśmy jedynie na parze CHF/PLN. Euro było dziś zdecydowanie mocniejsze od złotówki.

 

Poniedziałek bez USA na rynku walutowym

 
Notowania pary EUR/USD miały dziś spokojny przebieg ze względu na święto pracy w USA. Inwestorzy na spokojnie analizowali wydarzenia minionego tygodnia przygotowując się do zaplanowanego na 17 września posiedzenia Fedu. Dane dotyczące rynku pracy niewiele zmieniły nastawienia na rynku finansowym. Większość z uczestników forex jest przekonanych o podwyżce stóp procentowych jeszcze w tym miesiącu. Kurs wahał się dziś w wąskim przedziale górnej i dolnej granicy poziomu 1,11. Lekkie ruchy na powyższej parze były spowodowane dobrym odczytem danych o produkcji przemysłowej dla Niemiec. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 1,11 EUR.

Para EUR/PLN mocno uzależniona od czynników ogólnoświatowych

 
Początek tygodnia na parze EUR/PLN rozpoczął się stabilnie do momentu pierwszych publikacji makroekonomicznych. Złotówka osłabiła się wobec wspólnej waluty. Duży napływ imigrantów i ogólna sytuacja społeczna Syryjczyków póki, co nie odznaczyła się w notowaniach na rynku walut. Większe znaczenie miały ruchy na rynku surowców. Zniesienie sankcji wobec Iranu otworzyło temu państwu drogę do eksportu swoich zapasów czarnego paliwa. W Ostatnim czasie bardzo widoczne było to na wykresie notowań tego surowca. Pod koniec sierpnia po kilku tygodniach spadków cena ropy poszła w górę. Pierwsze dni września są stabilne. Jeśli okaże się, że USA wprowadzi zmiany w polityce monetarnej możemy zaobserwować powrót do tendencji spadkowej, co odbije się nie tylko na głównej parze walutowej, ale i na parach pośrednich. Średnia wartość euro podczas dzisiejszej sesji wyniosła 4,23 PLN.

Leniwa aprecjacja dolara

Po kilku dniach przerwy na rynek akcji powróciły Chiny. Z racji dnia wolnego od pracy w Stanach Zjednoczonych uczestnicy rynków finansowych nie mogli w pełni odreagować danych z rynku pracy, z którego największym zaskoczeniem była stopa bezrobocia, która okazała się być najniższa od wielu lat. Stanowi to jeden z poważniejszych argumentów dla Rezerwy Federalnej do podwyżki stóp procentowych, która przez wielu inwestorów jest już od dłuższego czasu wyczekiwana. Para USD/PLN powoli wspinała się dziś do wartości 3,80. Średnia wartość dolara wyniosła 3,79 PLN.

Wahania franka z nadzieją na umocnienie złotówki

Piątkowa decyzja Senatu o powrocie do pierwotnego wyglądu ustawy o przewalutowaniu kredytów walutowych wywołała silne wahania na parze CHF/PLN. Dziś również zmienność była podwyższona. Sesja rozpoczęła się przy wartości 3,87 a w najwyższym punkcie dotarła do 3,8985. Jutro czeka nas dość istotna publikacja dla Szwajcarii. Sytuacja na rynku pracy stanowi ważną informację zwłaszcza w momencie, gdy frank długotrwale utrzymuje się na wartości. Wykres na parze EUR/CHF daje jednak nadzieję na umocnienie się naszej waluty. Obecnie ten parytet osiągną najwyższą wartość od momentu zaprzestania obrony kursu CHF przez Szwajcarski Bank Narodowy. Średnia wartość szwajcarskiej waluty wyniosła dziś 3,88 PLN.

EUR/CHF

frank szwajcarski, euro, kurs euro i franka

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1088,profile-wykresy.html

 

07.09.2015
Trześniowski