Komentarz walutowy 8.02.2016

Silny spadek na rynku ropy naftowej wywołał spore zmiany w kursach walut. Złoty osłabił się wobec większości walut. Dolar natomiast nieznacznie zyskał wobec euro.

Spadek ropy umacnia dolara

Dzisiejsze notowania pary EUR/USD wahały się w przedziale 1,10-1,11. Nagły spadek wartości ropy naftowej wywołał w południe umocnienie dolara, który być może będzie chciał wykorzystać tę okazję do kontynuacji tendencji spadkowej. Pierwszy sygnał do obrania tego kierunku mogliśmy już zaobserwować w piątek, po danych z amerykańskiego rynku pracy, które pierwszy raz od dawna były tak niejednoznaczne dla rynku. Dzisiejszy kurs EUR wyniósł średnio 1,11 USD.

EUR/USD

dzisiejszy kurs dolara

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

Złoty osłabiony

Złoty na parze z euro nie wytrzymał napięcia związanego z tąpnięciami w notowaniach ropy naftowej. Nastroje na rynku globalnym niestety na tyle się pogorszyły, że kurs EUR podskoczył do 4,43. Nasza waluta w najbliższym czasie będzie skazana na czynniki zewnętrzne, które raczej nie pomogą jej w umocnieniu się. Dzisiejszy średni kurs euro wyniósł 4,42 PLN.

EUR/PLN

średni kurs euro w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

Poniedziałek należał do dolara

Dolar po zeszłotygodniowym osłabieniu, dziś potrzebował jednego silniejszego impulsu, aby odrobić poniesione straty. Z poziomu 3,93 umocnił się do 3,99. Inwestorzy zainteresowani amerykańską walutą z realizacją zysków być może będą czekać do środowego wystąpienia prezes Fed Janet Yellen, od której wielu z nich oczekuje informacji na temat dalszych planów Fedu. Wg rynku perspektywa kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA stoi pod znakiem zapytania, w związku z serią bardzo słabych danych makro. Średni kurs USD wyniósł dziś 3,99 PLN.

USD/PLN

kurs dolara w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Frank powyżej 4,00

Początek sesji na parze CHF/PLN przebiegał spokojnie. Kurs franka kierował się w stronę poziomu 3,95. Niestety osłabienie złotego do wartości 4,01 nastąpiło chwilę po godzinie 12. Prawdopodobnie miało to związek ze zmianą dotychczasowej stabilnej opinii agencji Standard & Poor’s na temat sytuacji polskiego sektora bankowego na negatywną. Nie jest jednak pewne, czy było to przyczyną wzrostu wartości franka na parze z PLN. Średni kurs CHF wyniósł dziś 4,01 PLN.

CHF/PLN

średni kurs franka szwajcarskiego

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

 

08.02.2016
Aniela Agopsowicz