Chat with us, powered by LiveChat

Komentarz walutowy 8.09.2015

Wtorkowy handel na rynku walutowym był pod wpływem wielu czynników ogólnoświatowych. Największą rozpiętość wahań zanotowano na parze EUR/PLN. Złotówka umocniła się podczas dzisiejszej sesji wobec franka szwajcarskiego.

 

Chwilowe osłabienie dolara po publikacji danych z chińskiej gospodarki

 
Amerykańska waluta dziś powraca do gry po wczorajszym dniu wolnym od pracy. Zwyżka na EUR/USD rozpoczęła się już o poranku, po publikacji danych z Chin. Skok do poziomu 1,12 utrzymał się tylko przez parę godzin. Gdy emocje związane z chińską gospodarką opadły dolar powrócił do wartości 1,11. Znikome szanse ma on jednak dziś na osiągnięcie wartości w okolicach 1,1050-1,1070 w związku z prawie pustym kalendarium makroekonomicznym dla USA. Najbliższa istotna publikacja przed posiedzeniem Fedu będzie w piątek. Poznamy wartość inflacji producenckiej za sierpień. Po drodze ruchy na tej parze mogą wywołać wystąpienia publiczne członków zarządu EBC. Średnia wartość dolar podczas dzisiejszej sesji wyniosła 1,11 EUR.

Euro dopinguje niemiecki handel zagraniczny

 
Z najnowszych danych wynika, że nasi zachodni sąsiedzi pozostają niezmiennie potęgą w zakresie handlu zagranicznego. Zarówno informacje o eksport jak i import okazały się dużo lepsze od prognozowanych. Niestety nie umocniły one skutecznie EUR na parze ze złotówką, ponieważ wartości opublikowanych dziś danych dla innych państw Unii Europejskiej były słabsze niż zakładano. Przedział wahań pary EUR/PLN mieścił się miedzy 4,2235 a 4,2330. O ile nastroje na rynku globalnym nie pogorszą się to jest szansa na umocnienie się PLN. Będzie to jednak ciężkie, ponieważ nie mamy w tym tygodniu żadnego wsparcia w postaci wskaźników makro. Podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym wspólna waluta została średnio wyceniona na 4,22 PLN.

Dolar odzyskał przewagę nad złotówką

Po porannym spadku dolar zyskał na wartości. Z poziomu 3,76 podniósł się do 3,78. Amerykańska waluta będzie zyskiwać na wartości wobec złotówki dzięki zbliżającemu się posiedzeniu Rezerwy Federalnej. Zmiana polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych prawdopodobnie nastąpi już w tym miesiącu. Jak zapowiedziała przewodniczące Fedu Jannet Yellen na kilku ostatnich sesjach podwyżka stóp procentowych nastąpi dwukrotnie, aby nie wywołać zbyt dużego szoku w gospodarce. Podział na zwolenników i przeciwników tych zmian będzie powodował w najbliższym czasie wahania na parach walutowych związanych z USD, ale nie tylko. Dolar został dziś średnio wyceniony na 3,78 PLN.

Szwajcarska waluta słabnie

Wczorajsza informacja o wzroście rezerw Szwajcarskiego Banku Narodowego do 540,4 mld CHF nie przyczyniła się do osłabienia polskiej waluty wobec franka. Spory spadek na parze CHF/PLN na pewno ucieszył wielu frankowiczów. Dziś jest idealny moment do zakupu tej waluty. W najbliższym czasie zmienność na tym parytecie może być większa. Maksymalną granicą wahań będzie prawdopodobnie poziom 3,89. Frank słabnie, ale bardzo powoli. Jest to skutek bardzo wolno działającej polityki monetarnej zaproponowanej przez SNB w Szwajcarii w tym roku. Za jednego franka szwajcarskiego trzeba było dziś średnio zapłacić 3,86 PLN.

08.09.2015
Aniela Agopsowicz