Komentarz walutowy 9.02.2016

Rynek walutowy niestety dziś również nie był łaskawy dla złotego. Nasza waluta zdołała się umocnić dziś jedynie wobec dolara.

W oczekiwaniu na wystąpienie Janet Yellen

Uczestnicy rynku walutowego, którzy obserwują notowania głównej pary walutowej po wczorajszym osłabieniu dolara zaczęli wątpić w to, czy amerykański bank centralny będzie miał wystarczającą liczbę powodów do tego, aby dokonać na marcowym posiedzeniu kolejnej podwyżki stóp procentowych. Zwłaszcza, że ostatnie dane makroekonomiczne nie były zbyt dobre. Negatywna presja na dolarze będzie się prawdopodobnie utrzymywać do środowego wystąpienia prezes Fedu Janet Yellen, która przed Kongresem przedstawi raport z dotychczasowo prowadzonej polityki monetarnej. Dziś kurs euro wyniósł średnio 1,12 USD.

EUR/USD

Średni kurs euro w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

Powrót euro powyżej 4,40

Złoty po ostatnich udanych sesjach, trwający aktualnie tydzień rozpoczął od osłabienia. Poniesione straty w stosunku do euro możemy zawdzięczać m.in. pogorszeniu się atmosfery na globalnym rynku, który jest ostatnio mocno obciążony przez taniejącą ropę naftową. Wycena kursu EUR w trakcie wtorkowego handlu wahał się w przedziale 4,43-4,46. Powrót poniżej poziomu 4,40 niestety, jak widzimy, na tą chwilę nie jest możliwy. Średni kurs euro podczas dzisiejszej sesji wyniósł 4,44 PLN.

EUR/PLN

średni kurs euro w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

Wahania pary USD/PLN

Dzisiejsze notowania pary USD/PLN nie zapowiadają poprawy sytuacji naszej waluty. Dolar ponownie zbliżył się do poziomu 3,99. Brak ważniejszych danych makroekonomicznych powoduje, że do głosu dochodzą przede wszystkim czynniki ogólnoświatowe. Inwestorzy poświęcą jeszcze dziś dłuższą chwilę na analizę amerykańskiego raportu z tygodniowych zapasów ropy naftowej. Dzisiejszy średni kurs USD wyniósł 3,96 PLN.

USD/PLN

kurs dolara w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Frank szwajcarski drożeje

Frank szwajcarski dziś ponownie umocnił się wobec złotego. Wczorajszy wzrost do wartości 4,02 został podbity do poziomu 4,04. Zważywszy na dane ze Szwajcarii dotyczące sytuacji na rynku pracy notowania franka powinny pójść w dół, ponieważ stopa bezrobocia wzrosła do najwyższego od 5 lat poziomu. Niestety inwestorzy CHF nieustannie traktują jak bezpieczną przystań, co z kolei przyczynia się do osłabienia walut rynków wschodzących. Sytuacja na szwajcarskim rynku pracy świadczy o tym, że tamtejsza gospodarka przez drogiego franka przestała być konkurencyjna. Daje to nadzieję „frankowiczom”, że w niedługim czasie CHF w końcu będzie musiał być tańszy. Dziś średni kurs franka szwajcarskiego wyniósł 4,04 PLN.

CHF/PLN

średni kurs franka w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

09.02.2016
Trześniowski