Komentarz walutowy 9.06.2016

Czwartkowa sesja przyniosła niewielkie odwrócenie notowań na rynku walutowym. Dolar po kilkudniowym osłabieniu wziął się w garść i zaczął odrabiać straty. Złoty natomiast zanotował niewielkie straty wobec większości walut.

Dobra passa euro wygasa

Euro nie zdołało utrzymać się powyżej poziomu 1,14. Siła wspólnej waluty wyczerpała się, co dało się zauważyć podczas dzisiejszej sesji w postaci solidnego zejścia poniżej 1,1340. Dzisiejsze wystąpienie publiczne Mario Draghiego zapewne również przyczyniło się w pewien sposób na osłabienie EUR. Podczas swojego przemówienia podkreślił, jak ważne jest dla niego współpraca wewnętrzna w stabilizacji polityki fiskalnej. Prezesowi EBC kończą się narzędzia do pobudzania inflacji. Przypomnijmy, że program QE trwa już cztery lata. Podczas dzisiejszej sesji inwestorzy zwrócą jeszcze uwagę na liczbę złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,13 USD.

EUR/USD

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Euro odzyskuje siły

Po trzech dniach umocnienia przyszedł czas na zmiany. Złoty podczas dzisiejszej sesji zaczął tracić wobec euro. Z poziomu 4,31 kurs podskoczył do 4,33. Ta zmiana pokazuje, że choć problem związany z podwyżką stóp procentowych w USA odszedł na drugi plan, nie jest jednoznaczne z tym że znikł całkowicie. Prawdopodobnie do końca tego tygodnia większe zmiany w notowaniach EUR/PLN nie będą widoczne, ponieważ kalendarium makroekonomiczne nie zawiera już nic, co mogłoby zostać określone, jako silny bodziec. Średni kurs euro wyniósł dziś 4,32 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Lekkie odbicie

Podczas dzisiejszej sesji na parze USD/PLN mogliśmy obserwować korektę notowań. Po dotarciu do prawie dwumiesięcznych minimów na poziomie 3,78 kurs poszybował z powrotem powyżej 3,80. Dolar korzysta z niewielkiej poprawy nastroju na rynku ogólnoświatowym. Zmienność w kursach walut w dalszym ciągu pozostaje podwyższona. Do środowego posiedzenia Fedu możemy spodziewać się wahań na tej parze. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,81 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, kurs USD

Źródło: biznes.pl

Opublikowane dziś dane ze szwajcarskiego rynku pracy okazały się trochę lepsze niż się spodziewano, co prawdopodobnie miało wpływ na notowania CHF/PLN. Dzisiejsza sesja zdecydowanie należała do franka, mimo niewielkich wahań. Kurs szwajcarskiej waluty umocnił się wobec złotego wzrastając z poziomu 3,94 do 3,97. Złotemu powoli zaczyna doskwierać powrót dyskusji na temat ustawy kredytowej. Średni kurs CHF wyniósł dziś 3,96 PLN.

CHF/PLN

kurs franka, kurs CHF

Źródło: biznes.pl

Wzrost wartości funta

Funt brytyjski podczas dzisiejszej sesji odrobił prawię połowę strat, które poniósł wczoraj wobec złotego. Osiągnięcie dołka na poziomie 5,48 na szczęście nie zakończyło się kontynuacja trendu spadkowego. Dziś został opublikowany bilans handlu zagranicznego dla Wielkiej Brytanii i choć był lepszy od oczekiwań, raczej nie miał wpływu na kurs funta. Przyczyn umocnienia należy doszukiwać się raczej w perspektywie technicznej. Średni kurs funta wyniósł dziś 5,53 PLN.

GBP/PLN

kurs funta, kurs GBP

Źródło: biznes.pl

 

 

09.06.2016
Trześniowski