Komentarz walutowy 9.07.2015

Czwartkowy handel na rynku walutowym miał relatywnie spokojny przebieg. Inwestorzy czekają na grecką listę z propozycjami reform gospodarczych. Napięcie związane z wysokim kursem franka szwajcarskiego zmalało, jak się okazało dzięki spekulacjom rynku na temat interwencji SNB, a nie jego faktycznym działaniem. Sytuacja na chińskiej giełdzie póki co została opanowana.

 

W oczekiwaniu na niedzielę

Notowania pary EUR/USD zeszły dziś w dół, być może dlatego, że sytuacja na chińskiej giełdzie tymczasowo została opanowana. Chińskie władze wprowadziły ograniczenia, które spowodowały zmniejszenie wyprzedaży akcji. W sprawie Grecji jedyną pewną informacją było podanie godzin rozpoczęcia się niedzielnego szczytu przywódców państw Strefy Euro, które zaplanowano na 16. Pozostałe newsy to spekulacje rynku, który widać, że jest już zmęczony tym tematem. Jeśli okaże się, że ateński rząd tym razem poważnie podejdzie do przygotowania planu reform gospodarczych wierzyciele będą musieli wyjść naprzeciw z równie wartościową propozycją. W tym przypadku jest nią restrukturyzacja długu. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 1,10 EUR.

 

Lekkie umocnienie PLN

Trzymając się harmonogramu narzuconego przez europejskich oficjeli Grecja ma szanse na podpisanie umowy na nowy program pomocy finansowej. Dziś na rynku cisza informacyjna, może dlatego, że do północy premier Tsipras ma czas na złożenie listy reform, które będzie w stanie przeprowadzić w swoim państwie. Euro osłabiło się wobec złotówki, ale nie zaburza to w znaczący sposób jego trendu wzrostowego. Podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym średnia wartość euro wyniosła 4,20 PLN.

 

Fed zaniepokojony sytuacją Grecji

Kurs pary USD/PLN wydawało się, że próbował zejść w dół podczas dzisiejszej sesji. Poranek zaczął od spadku do 3,80 ale w godzinach popołudniowych przesunął się w górę do 3,82. Wczorajszy protokół z posiedzenia Fedu nie zaskoczył niczym nowym. Głosy za podwyżką stóp procentowych w USA jak zwykle były podzielone. Członkowie Rezerwy Federalnej zgodnie natomiast wyrazili zaniepokojenie sytuacją Grecji. W dzisiejszych wystąpieniach publicznych przedstawicieli Fedu w poszczególnych stanach inwestorzy dodatkowo będą doszukiwać się informacji na temat najbardziej realnego na tą chwilę terminu zmian w polityce monetarnej Stanów Zjednoczonych. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,82 PLN.

 

Rząd wesprze „Frankowiczów”

Wczorajszy spadek franka szwajcarskiego okazał się być spowodowany spekulacjami rynku na temat interwencji SNB w kurs CHF. Cel został mimo wszystko osiągnięty, ponieważ dziś para CHF/PLN spadła do wartości 4,01. Na powyższe waluty w najbliższym czasie na pewno będą miały wpływ kampanie wyborcze PO i PiS. Wczorajsza prezentacja programu ratującego nie tylko „frankowiczów”, ale i wszystkie osoby, które mają zaciągnięty kredyt w obcej walucie brzmi kusząco.  Równie atrakcyjny wydaje się być program kandydatki na premiera Beaty Szydło. Na tą chwilę najistotniejsze jest to, że kredytobiorcy dostali wyraźny sygnał, że otrzymają pomoc od państwa. Średnia wartość franka wyniosła dziś 4,01 PLN i jest to dobry moment do wymiany tej waluty w kantorze internetowym. Rynek jest na tyle niestabilny, że CHF może gwałtownie powrócić do wczorajszych wartości.

 

Zespół ekantor.pl

Zobacz nasze pozostałe komentarze walutowe!

 

 

09.07.2015
Trześniowski