Komentarz walutowy 17.11.2015

Kolejny dzień umocnień dolara. Amerykańska waluta na parze z naszą walutą zbliża się do psychologicznego poziomu 4 PLN. Złoty podczas dzisiejszej sesji zyskał jedynie do szwajcarskiej waluty.

 

Dolar z dnia na dzień coraz mocniejszy

 
Kolejny dzień umocnienia dolara. Amerykańska waluta pod wpływem spekulacji rynku zdobyła kolejny nowy poziom. Zbliżyła się jeszcze bardziej do kwietniowego minimum. Od wartości 1,0641 rozpoczęły się podczas dzisiejszej sesji wahania na głównej parze walutowej. Inwestorzy coraz bardziej niecierpliwią, zwłaszcza że już jutro ma zostać opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia Fedu. Według prognoz wielu analityków jest bardzo prawdopodobne, że USD może dojść do poziomu 1,05. Wszystko jednak zależy od wartości wskaźników makroekonomicznych. Już dziś w godzinach popołudniowych poznamy najnowsze z nich, m.in. wartość inflacji konsumenckiej oraz produkcji konsumenckiej. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 1,06 PLN.

Euro wraca do trendu wzrostowego

 
Ciekawie zarysowały się dziś notowania pary EUR/PLN. W godzinach przedpołudniowych euro umocniło się do poziomu 4,2440 od którego odbiło się na chwilę w dół i ponownie poszybowało w górę. Po publikacji niemieckiego indeksu instytutu ZEW w pierwszej chwili wydawało się, że euro zignorowało jego spory wzrost, jednak już po kilku kwadransach wspólna waluta powróciła w okolice 4,24. Na dalsze notowania powyższej pary będzie miał przede wszystkim wpływ zmiany na EUR/USD, ponieważ na dziś nie zaplanowano żadnych ważnych publikacji makro dla Polski. Średni kurs euro wyniósł dziś 4,24 PLN.

Czy dolar zbliży się do maximum sprzed 11 lat?

Aprecjacji dolara ciąg dalszy. Amerykańska waluta podczas wtorkowej sesji wzbiła się powyżej wartości 3,98. Im bliżej grudniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej tym spekulacji na rynku walutowym coraz więcej. Gdy dołożymy do tego wskaźniki makro pozytywne dla USA mamy taki stan jak opisywany powyżej. W najbliższych daniach swoje wystąpienia publiczne mają zaplanowane przedstawiciele Fedu z poszczególnych stanów. Bez względu na to, w jakim tonie będą, mogą spowodować silniejsze wahania zarówno na parze EUR/USD, jak i USD/PLN. Podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym średni kurs dolara wyniósł 3,98 PLN.

Spadek na CHF/PLN

„Frankowicze” obserwujący dzisiejsze notowania pary CHF/PLN mieli powody do radości. Frank w godzinach popołudniowych osłabił się wobec złotego i osiągnął wartość 3,92.  Po wczorajszym wzroście jest to budująca zmiana, która świadczy o tym, że nasza waluta nie do końca poddaje się negatywnym czynnikom napływającym z szerokiego rynku. Złoty swoje umocnienie może również zawdzięczać zmianą na polskiej scenie politycznej, którą rynek walutowy przyjął dość spokojnie. Średnia wartość franka wyniosła dziś 3,92 PLN.

17.11.2015
Trześniowski