Chat with us, powered by LiveChat

Komentarz walutowy 28.04.2015

Wtorkowy handel na rynku walutowym przyniósł dobre informacje dla „frankowiczów”. Złotówka umocniła się względem franka. Lekki spadek zanotowała względem wspólnej waluty, natomiast wobec dolara utrzymywała się w miarę stabilnie. Para EUR/USD zbliżyła się do poziomu 1,10.

Posiedzenie Fedu w cieniu Grecji

Problemy Grecji pochłonęły cały rynek walutowy. Wydaje się że w cieniu pozostaje nawet jutrzejsze posiedzenie Fedu. Negocjacje nabierają rozmachu. Wczoraj premier Tsipras dokonał zmiany w składzie ekspertów prowadzących rozmowy z UE. Wywołało to lekkie wahania na parze EUR/USD. Dziś szef greckiego rządu ogłosił, że najpóźniej na początku maja nastąpi porozumienie z wierzycielami. Niewykluczone jest, że to Ateńczycy będą musieli w drodze referendum zadecydować o zmianach w ich państwie. Może to nastąpić jeśli żądania kredytodawców będą sprzeczne z obietnicami wyborczymi partii Tsiprasa. Wspólna waluta po wczorajszym umocnieniu cały dzisiejszy poranek była bardzo stabilna, dopiero przed południem osiągnęła poziom 1,09, dzięki czemu obrała kierunek w stronę oporu 1,10. Póki co rządzi euro dopingowane informacjami o zbliżającym się wielkimi krokami porozumieniu na linii Grecja – UE. Wszystko może się jednak zmienić po jutrzejszym posiedzeniu Komitetu Rezerw Federalnych. Mimo, że w najbliższym czasie nie zapowiadają się zmiany w polityce monetarnej USA, to inwestorzy na pewno skupią się na analizowaniu nastrojów panujących wśród członków Fed.

Lekkie osłabienie złotówki wobec euro

Złotówka powróciła do poziomu poniżej 4,00. Dzisiejszą sesję rozpoczęła stabilnie utrzymując przez dłuższy czas wartość 3,97. W związku z napływem nowych informacji o poczynaniach ateńskiego rządu w kierunku porozumienia polska waluta osłabiła się względem euro. Dzisiejsze notowania tego parytetu były silnie uzależnione od wieści z Europy, która od paru tygodni żyje tylko doniesieniami z Grecji. Na kursy walut nie maja nawet wpływu odczyty makroekonomiczne dla Strefy Euro. Rynek jedno euro wycenił średnio na 4zł.

Słaby dolar

Para USD/PLN osiągnęła podczas dzisiejszej sesji najniższy poziom od dwóch miesięcy. Ostatni raz dolara po 3,65 PLN oglądaliśmy pod koniec lutego. Jest szansa na utrzymanie tej wartości jeśli nie napłyną z szerokiego rynku czynniki osłabiające złotówkę. Dzisiejsze notowania tej pary walutowej były również silnie uzależnione od kursu EUR/USD.

Frank spadł pytanie na jak długo?

Emocji również nie brakuje osobom zainteresowanym kursem pary CHF/PLN. Frank szwajcarski osiągnął dziś nowe minimum jakim był poziom 3,8199. Taką wartość rynek walutowy oglądał już w zeszłym tygodniu. Czy tym razem również będzie to tylko chwilowy spadek? Dopóki UE nie osiągnie kompromisu z Grecją nie przewiduje się trwałego umocnienia złotówki względem szwajcarskiej waluty. Zwłaszcza, że szef SNB ostrzegał o możliwości wystąpienia krótkotrwałego umocnienia franka w związku z nerwową atmosferą panującą wokół Aten. Za franka trzeba było dziś zapłacić średnio 3,82 PLN.

 

 

Zespół ekantor.pl

28.04.2015
Katarzyna Orawczak