Koniec z brexitową niepewnością. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 9-13.12.2019

Boris Johnson i jego Partia Konserwatywna zdecydowanie wygrywa wybory. Brexit zdaje się być pewniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Pozycja funta już po opublikowaniu wstępnych wyników uległa umocnieniu. Jednak to już kolejne nowe otwarcie w męczących negocjacjach między UE a Królestwem.

Gotowość na odpowiedzialną politykę dla rządów z przestrzenią fiskalną – to usłyszano m.in. w słowie wstępnym nowego prezesa ECB – Christine Lagarde. Następczyni Mario Draghiego zasugerowała przegląd strategiczny w Europejskim Banku Centralnym i zastanowienie się nad przeszłymi i przyszłymi działaniami. Stopa referencyjna i depozytowa bez zmian nie zaskakują nikogo.

Na linii USA-Chiny nadal niepewnie i nadal nie jest wiadomym czy cła dla towarów wartych 360 mld USD będą niższe.

Lot euro

Osłabiony już w ubiegłym tygodniu dolar nadal nie daje rady przeciwstawić się napierającemu euro. Europejska waluta przebiła wobec dolara maksima notowane pod koniec października tego roku i dziś średni kurs EUR/USD wynosi 1,11.

EUR/USD

EUR PLN kursy walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_wymiana walut online_ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Złotówka w dobrym nastroju

Pozytywne nastroje inwestycyjne sprawiają, że złoty się umacnia, co widać także w jego relacji z euro. Chwilowe polepszenie sytuacji na linii Waszyngton-Pekin i komunikat Europejskiego Banku Centralnego poprawia optymizm w całym Eurolandzie. Dziś kurs w parze EUR/PLN kształtuje się na poziomie 4,27.

EUR/PLN

EUR PLN kursy walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_wymiana walut online_ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Nadal tani dolar

Zapoczątkowane w ostatnich dniach listopada spadki dolara nadal odbijają się na jego kursie w stosunku do złotówki. Nie pomagają dane o rosnącej liczbie zasiłków dla bezrobotnych, ale nastroje poprawa wizja osiągnięcia porozumienia między USA a Chinami. Dziś w kurs w parze USD/PLN wyniósł 3,89.

USD/PLN

USD PLN kursy walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_wymiana walut online_ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Stabilnie i spokojnie – jak frank stać powinien

Konsekwencja szwajcarskiego Nationalbank nie może zaskakiwać. Narodowy Bank Szwajcarii nie zdecydował się na zmianę swojej polityki monetarnej i podtrzymał deklarację o gotowości do interwencji na rynku walutowym, frank pozostaje więc wysoko wyceniany. Od połowy października frank nie notuje wielkich skoków kursowych w stosunku do złotówki. A dziś kurs CHF/PLN wyniósł 5,09.

CHF/PLN

CHF PLN kursy walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_wymiana walut online_ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Zwycięski funt

Rynek entuzjastycznie przyjął wyniki przedterminowych wyborów w Wielkiej Brytanii. Notowania funta znalazły się najwyżej od 2016 roku, by w piątek rano opaść pod presją spieniężania zysków. Dalsze losy funta – jak zawsze w dużej mierze uzależnione będą od sposobu opuszczenia Unii przez Wielką Brytanię. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 5,09.

GBP/PLN

GBP PLN kursy walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_wymiana walut online_ekantor pl
źródło: Bankier.pl
13.12.2019
Ekantor.pl