Kryzys dolara (komentarz walutowy 18.07.2017)

Wielkim przegranym dzisiejszej sesji jest dolar. Kurs EUR/USD powędrował do wartości 1,15, a to za sprawą informacji o braku poparcia dla proponowanych zmian Obamacare. Równocześnie emocje na głównej parze wywołują przyszłe działania Fed oraz ECB.

 

Dolar stracił siły

Takiej siły wspólnej waluty nie było od dawna. Kurs EUR/USD pokonał dziś wartość 1,15. Za gwałtowny spadek dolara odpowiadają informacje o kolejnych senatorach odmawiających poparcia dla reformy Obamacare. Jest to przysłowiowa “kropka nad i”, ponieważ nastroje wokół USD zaczęły ochładzać się już wcześniej. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,15 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Nastroje inwestorów słabsze

Z sytuacji korzysta złoty. Kluczowy dla pary EUR/PLN może okazać się jednak czwartek, kiedy to odbędzie się kolejne posiedzenie ECB w sprawie stóp procentowych i – co ważniejsze – konferencja z udziałem M.Draghiego. Dziś natomiast rynek zapoznał się z indeksem instytutu ZEW, który okazał się słabszy niż się spodziewano. Dziś średnia wartość tej waluty wyniosła 4,20 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Punkty słabości dolara

Słabość dolara nie wynika tylko i wyłącznie z trudności jakie napotyka administracja Donalda Trumpa, ale również ze swego rodzaju weryfikacji planów Rezerwy Federalnej. Słabe dane gospodarcze i kolejne wypowiedzi członków Fed nie pozwalają inwestorom myśleć o trzeciej podwyżce stóp jeszcze w tym roku. Wieczorem pojawią się kolejne informacje z USA. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,63 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane z kraju

Siły odzyskuje dziś frank szwajcarski, który w nocy pokazywał wartość 3,79 PLN. Dziś w Polsce zaprezentowane zostały dane na temat zatrudnienia i wynagrodzenia. Wysokość płac okazała się pozytywnym zaskoczeniem. Przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło 4508,1 złotych. Znaczenie dzisiejszych informacji może jednak okazać się drugorzędne, ponieważ to aspekt niepokojów politycznych w kraju może zwracać silniejszą uwagę rynku. Średnia wartość franka wyniosła dziś 3,80 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Inflacja CPI

Ważne publikacje napłynęły dziś z Wielkiej Brytanii. Przed południem opublikowano dane o inflacji. Inflacja CPI okazała się sporym rozczarowaniem, co wywołało spadek w obrębie pary GBP/PLN. Odczyt na temat inflacji producenckiej zbył natomiast neutralny dla rynku. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,73 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
18.07.2017
Katarzyna Orawczak