Mało danych w poniedziałek (22.05.2017)

Nowy tydzień rozpoczyna się bez publikacji istotnych danych. Rynek nastraja się jednak na to, co może się wydarzyć w najbliższym czasie. Mowa przede wszystkim o zbliżających się decyzjach banków centralnych.

 

Euro w sile

Silna pozycja wspólnej waluty utrzymuje się. Mimo, że poniedziałkowy poranek był dla EUR/USD relatywnie spokojny, to w dalszej części dnia notowania euro powędrowały w górę sięgając wartości 1,12 USD. Teraz inwestorzy zastanawiać się będą przede wszystkim nad możliwością trzech podwyżek stóp procentowych w USA w tym roku. Na chwilę obecną każda informacja może okazać się zaskakująca. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,12 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Mario Draghi – wystąpienie w środę

Po słabszej końcówce tygodnia, złoty powraca mocniejszy. W najbliższych dniach z regionu Eurolandu nie napłynie co prawda zbyt wiele danych (indeksy PMI dla sektora usług i przemysłu), jednak emocje wywołać mogą słowa prezesa ECB Mario Draghiego. Inwestorzy zastanawiają się nad planami banku w nadchodzących miesiącach. W tym czasie nie zabraknie natomiast danych z krajów Europy. Dziś średnia wartość kursu EUR/PLN wyniosła 4,19.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar słabszy

Niewiele zostało dziś z optymizmu dolara tuż przed weekendem. Dziś amerykańska waluta znów jest osłabiona. Po południu inwestorzy wsłuchiwać się będą w słowa przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Wystąpienia zaplanowane są również na jutro. Z kolei najbliższe spotkanie amerykańskich decydentów zaplanowane jest na 14. czerwca. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,73 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Krajowych danych niewiele

Spokojnie prezentuje się również dzisiejszy wykres CHF/PLN. W kalendarzu pojawiły się dane krajowe, jednak koniunktura gospodarcza nie wywołuje zwykle rynkowych emocji. Podobnie zresztą jak inne dane zaplanowane na ten tydzień. W piątek uwagę zwróci wskaźnik wyprzedzający koniunktury, a dzień wcześniej poznany stopę bezrobocia i protokół z posiedzenia RPP. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,84 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

W tygodniu ważne dane

Poniedziałek bez publikacji również w Wielkiej Brytanii. Kalendarz marko na ten tydzień prezentuje się co prawda skromnie, jednak dane które się pojawią przykują uwagę. We wtorek napłyną informacje na temat sprzedaży detalicznej, natomiast w czwartek odczyt zrewidowanego PKB . Dziś średni kurs funta wyniósł 4,85 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
22.05.2017
Katarzyna Orawczak