Merkel i Trump wywołują emocje (komentarz walutowy 23.05.2017)

Tragiczny początek tygodnia w Wielkiej Brytanii nie pozwala zapominać o zagrożeniach geopolitycznych ciążących na Europie. Dziś inwestorzy starali się odciągnąć myśli danymi makroekonomicznymi, których nie zabrakło. Zamieszanie w głównej parze walutowej wywołała natomiast Angela Merkel.

 

Merkel podsyca apetyt

Słowa Angeli Merkel o „słabym” euro, choć trudno odbierać w kontekście słownej interwencji, to jednak przyczyniły się do podbicia wyceny wspólnej waluty, na której korzyść przemawiają również inne czynniki. Dolar z kolei znajduje się na dość grząskim gruncie związanym ze spekulacjami wokół osoby Donalda Trumpa. Rynek zastanawia się na ile skandale związane z prezydentem mogą wpłynąć na realizację jego planów gospodarczych. Dziś średnia wartość EUR/USD wyniosła 1,12.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Informacje z Europy

Wydarzenia ostatnich kilkunastu godzin nie zaszkodziły znacznie złotemu. Dzisiejsze kalendarium makro pełne było informacji dotyczących zarówno Eurolandu, jak i jednej z największych gospodarek w tym regionie – Niemiec. W obu przypadkach indeksy PMI dla usług rozczarowały oczekiwania, jednak wskaźniki dla przemysłu zaprezentowały się powyżej prognoz. Dziś średni kurs euro wyniósł 4,19 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dziś jeszcze dane

Kurs USD/PLN wahał się dziś w obrębie wartości 3,72-3,74. Po południu napłyną dane z USA oraz odbędą się kolejne wystąpienia przedstawicieli Fed. Dla rynku informacje te są ważne przed czerwcowym posiedzeniem FOMC. W tle uwagę zwracają prace w Białym Domu. Dziś średni kurs dolara wyniósł 3,74 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Geopolityczne napięcia powracają

W kalendarzu zabrakło dziś natomiast wiadomości z kraju. Dane pojawią się w kolejnych dniach, ale wątpliwe by zdołały one wpłynąć na notowania złotego. Rodzima waluta pozostaje zatem pod wpływem czynników zewnętrznych. Nazywany jednak “bezpieczną przystanią” frank zyskuje dziś jednak, co może mieć związek z ryzykiem geopolitycznym. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,84 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Kolejna tragedia w Wielkiej Brytanii

Można powiedzieć, że ze względnym spokojem funt zareagował na informację o ataku bombowym tuż po koncercie w Manchesterze, w którym zginęły aż 22 osoby. Również słabsze od oczekiwań dane na temat sprzedaży detalicznej nie zdołały znacznie wpłynąć na notowania pary GBP/PLN. Dziś średni kurs funta wyniósł więc 4,85 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
23.05.2017
Katarzyna Orawczak