Musisz wiedzieć: Czwartek ważny dla euro. 5 faktów walutowych 6.06

Wtorkowy kalendarz nie prezentuje się zbyt obszernie i uwagę będą skupiać przede wszystkim dane ze strefy euro: indeks Sentix oraz sprzedaż detaliczna. Dla rynku kluczowa jednak może okazać się czwartkowa konferencja Mario Draghiego.

 

Kurs euro i dolara – Bez większych zmian

Początek tygodnia nie przyniósł przełomu w relacji głównej pary walutowej. Wahania EUR/USD oscylują wciąż wokół wartości 1,12, a reakcja na publikowane w poniedziałek dane była ograniczona.

 

Oczekiwania europejskich inwestorów

Rynek nie pozna dziś wielu danych. O godzinie 10:30 zaprezentowany zostanie indeks Senitx natomiast pół godziny później napłyną dane o sprzedaży detalicznej – oba odczyty ze strefy euro. Wpływ informacji na wycenę euro może być nieznaczny bowiem rynek szykuje się na czwartkowe posiedzenie ECB.

 

Złoty słabszy, ale bez obaw

Polska waluta wciąż silnie związana jest z nastrojami globalnymi. Złoty od tygodnia traci (choć niewiele) na rzecz franka szwajcarskiego. Natomiast wczorajszy spadek w parze z euro, dolarem oraz funtem został wyhamowany. Według prezesa banku NBP czwartkowe informacje napływające z ECB nie powinny zagrażać pozycji polskiej waluty.

 

Moody’s o podniesieniu oceny dla Polski

Yves Lemay – dyrektor zarządzający agencji Moody’s wypowiedział się w sprawie oceny ratingowej dla Polski. Według jego słów podwyżka będzie możliwa, jeżeli kraj zrobi postępy w ograniczaniu nierówności fiskalnych i obniży dług publiczny.

 

Wydarzenie tygodnia: posiedzenie ECB, wybory w Wielkiej Brytanii

Wydarzeniem wywołującym emocje w tym tygodniu jest posiedzenie ECB w sprawie stóp procentowych. Rynek nie spodziewa się zmian, jednak ważna będzie retoryka prezesa banku Mario Draghiego – “jastrzębi komunikat” może podbić wycenę euro. 8. czerwca to również dzień wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii.

 

Wydarzenia gospodarcze:

10:30 Indeks Sentix – Strefa Euro
11:00 Sprzedaż detaliczna  – Strefa Euro

06.06.2017
Katarzyna Orawczak