Musisz wiedzieć: Kumulacja ważnych wydarzeń. 5 faktów walutowych 8.06

Nadszedł wyczekiwany dzień. Brytyjczycy ruszyli do urn, a inwestorzy czekają na wystąpienie Mario Draghiego, które zaplanowane jest na 14:30. Z kolei w USA odbędzie się przesłuchanie byłego szefa FBI.

 

Dyskusja o polityce pieniężnej

Dziś decydenci europejskiego banku podejmą decyzję o wysokości stóp procentowych. Rynek nie spodziewa się zmian na dzisiejszym posiedzeniu, jednak to ton wypowiedzi prezesa EBC na konferencji przykuje uwagę inwestorów. “Jastrzębie” sygnały mogą przełożyć się na umocnienie euro.

 

Czas wyborów

8 czerwca to również dzień wyborów Wielkiej Brytanii. Rozpoczęły się one o godzinie 8, a ostatnie głosy oddawane będą do godziny 23. Obecna premier Theresa May nie może mieć pewności, czy Partii Konserwatywnej uda się uzyskać większość.

 

Przesłuchanie w USA

Niespodziewane zwolnienie szefa FBI przez Donalda Trumpa na początku mają wywołało falę pytań o relacje prezydenta z Rosją. Dziś o godzinie 16:00 James Comey będzie zeznawał przed amerykańskim Senatem. Jeżeli były szef FBI nie wniesie nowych, zaskakujących informacji – dolar może się umocnić.

 

Dane makro

W tle najważniejszych wydarzeń początku czerwca publikowane będę dane makroekonomiczne. W kalendarzu uwagę zwracają: produkcja przemysłowa w Niemczech, PKB strefy euro oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych złożone w USA.

 

Polska waluta osłabiona

Złoty wciąż traci w parze z podstawowymi walutami. Średni kurs EUR/PLN na chwilę obecną wynosi 4,21, USD/PLN 3,74, CHF/PLN 3,87, GBP/PLN 4,84.

 

Wydarzenia gospodarcze:

8:00-23:00 Wybory parlamentarne – Wielka Brytania
7:45 Sytuacja na rynku pracy  – Szwajcaria
8:00 Produkcja przemysłowa – Niemcy
9:15 Inflacja konsumencka – Szwajcaria
11:00 Produkt Krajowy Brutto, fin. – Strefa Euro
13:45 Decyzja ws. stóp procentowych – Strefa Euro
14:30 Projekcje makroekonomiczne ECB – Strefa Euro
14:30 Konferencja prasowa po posiedzeniu ECB – Strefa Euro
14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych –  USA

08.06.2017
Katarzyna Orawczak